Polipropilen lif katkısının uçucu kül ikameli yüksek fırın cüruf esaslı geopolimer özelliklerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of polypropylene fiber additive on the properties of fly ash substituted blast furnace slag based geopolymer
- Tez No: 917668
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde, sudan sonra en fazla tüketilen malzeme betondur. Beton üretiminde bağlayıcı olarak kullanılan en önemli bileşen çimentodur. Çimento üretimi sırasında CO2 salınımı dünya genelinde %7 civarındadır. Bu nedenle çimento üretiminin sürdürülebilir olarak kullanımı mümkün gözükmemektedir. Sürdürülebilir olarak alternatif malzeme üretme tekniklerinin önemi büyüktür. Bu yapı malzemelerinden en önemlilerinden biri de geopolimerlerdir. Bu çalışmanın üç farklı temel amacı vardır. Birincisi sürdürülebilir ve çevre dostu bir yaşam için geopolimer harçları endüstriyel atık olan uçucu kül (UK) ve yüksek fırın cürufu (YFC) ile kompoze edilmiş şekilde üretmektir. İkincisi %5-%10-%15-%20-%25 oranlarında UK ikame edilmiş YFC esaslı geopolimerleri düşük molaritede üretmektir. Üçüncüsü üretilen geopolimerleri ortam ısı küründe olgunlaştırarak lif katkısının etkisini incelemektir. Çalışmada bağlayıcı olarak kullanılan UK ve YFC ile birlikte alkali aktivatör olarak sodyum hidroksit (NaOH) kullanılmıştır. Lif olarak polipropilen lif kullanılmıştır. Geopolimer üretiminde 4, 6 ve 8 molariteye sahip üç farklı alkali aktivatör konsantrasyonunda geopolimer harçlar üretilmiştir. UK ikameli YFC esaslı geopolimer harçlar 38±5 °C'de 3, 7 ve 28 gün dış ortam küründe olgunlaştırılmıştır. Geopolimer harçlara 3, 7 ve 28 günler sonunda eğilme ve basınç dayanımı testlerine tabi tutulmuştur. Ayrıca bu geopolimer harçlara civalı porozimetre ve mikroyapı analizi testleri uygulanmıştır. Sonuç olarak, en yüksek eğilme ve basınç dayanımı, 28 gün boyunca kürlenmiş, alkali aktivatör olarak 8 molarite NaOH kullanılan, %100 YFC esaslı bağlayıcı içeren ve polipropilen lif katkısıyla üretilen geopolimer harçta elde edilmiştir. YFC bağlayıcılı UK ikamesiyle üretilen harçlarda lif katkısının eğilme ve basınç dayanım özelliklerini iyileştirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, concrete is the most consumed material after water. Cement is the most critical component used as a binder in concrete production. During cement production, approximately 7% of global CO₂ emissions are generated. Therefore, the sustainable use of cement production appears to be unfeasible. The importance of developing alternative sustainable material production techniques is significant. Among these construction materials, geopolymers are one of the most important alternatives. This study has three primary objectives. The first is to produce geopolymer mortars for sustainable and environmentally friendly living by compositing them with industrial waste, such as fly ash (FA) and ground granulated blast furnace slag (GGBFS). The second is to produce GGBFS-based geopolymers with 5%, 10%, 15%, 20%, and 25% FA substitution at low molarities. The third is to examine the effect of fiber addition by curing the produced geopolymers at ambient temperature. In the study, FA and GGBFS were used as binders, and sodium hydroxide (NaOH) was used as an alkaline activator. Polypropylene fibers were utilized as the reinforcing material. Geopolymer mortars were produced at three different alkaline activator concentrations of 4, 6, and 8 molarity. FA-substituted GGBFS-based geopolymer mortars were cured at ambient temperature (38 ± 5 °C) for 3, 7, and 28 days. These geopolymer mortars were subjected to flexural and compressive strength tests at the end of 3, 7, and 28 days. Additionally, mercury porosimetry and microstructure analysis tests were conducted on these geopolymer mortars. As a result, the highest flexural and compressive strength was achieved in the geopolymer mortar produced with 100% GGBFS as the binder, cured for 28 days, using 8 molarity NaOH as the alkaline activator, and reinforced with polypropylene fibers. The results indicate that the addition of fibers improved the flexural and compressive strength properties of mortars produced with GGBFS binders and FA substitution.