Granitoid magmasının kristalizasyon ve diferansiasyon süreçleri, Ortaköy (Aksaray) örneği, (Orta Anadolu)
Crystallization and differentiation processes of granitoid magma, Ortaköy (Aksaray) sample, (Central Anatolia)
  1. Tez No: 465210
  2. Yazar: İSMAİL SAİD KÜRE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
İnceleme alanı Ortaköy (Aksaray) ilçesi güneyinde yer alan Ekecik Dağı ve çevresinde yer alır. İnceleme alanında yer alan magmatik kayalar“Ekecik Magmatik Birliği”ve“Ağaçören İntrüzif Takımı”başlıkları altında incelenmiştir. Ekecik magmatik birliği içerisinde en yaşlı birimi Gökkaya amfibol granodiyoriti oluşturur. Haznedar granodiyoriti Gökkaya amfibol granodiyoriti ile tedrici geçişlidir. Sinandı biyotit graniti, Gökkaya/Haznedar granodiyoritini keserek yerleşmiş, sokulum sırasında içerisine Gökkaya/Haznedar granodiyoritinden parçalar almıştır. Sinandı biyotit graniti içerisinde granat minerali bulunduran açık renkli magmatik kaya anklavları yer alır. Gelinseki graniti, Sinandı biyotit granitini keser. Sırayalar alkali feldispat graniti ve Sırayalar alkali feldispat granit porfiri kendisinden yaşlı tüm magmatik birimleri kesen son magmatik evreyi temsil eder. Sırayalar gabrosu, Ekecik hornblend gabrosu, Oluk tepe gabronoriti Ağaçören intrüzif takımı içerisinde yer alır. Jeokimyasal incelemelerde Ekecik magmatik birliğine ait kaya örneklerinin tamamı A/CNK diyagramında peralümina bölgede yer alırken, Ağaçören intrüzif takımına ait gabrolar metalümina bölgede yer alır. Ekecik magmatik birliğinin kökenini meta-sedimanter ve kabuk katkısı baskın, manto katkısı az kaynaklar oluştururken, Ağaçören intrüzif takımı daha az kabuk katkılı I tipi magmadan türemiştir. İnceleme alanı sıkışmalı ve genişlemeli tektonik rejimlerin etkisi altında kalmıştır. Alt Miyosen yaşlı sıkışmalı tektonik rejim etkisi ile ters faylar ve klipler gelişmiştir. Alt Miyosende gelişen sıkışmalı tektonik rejim ile ters fay düzlemlerinde dinamik metamorfik kayalar oluşmuştur. Bu kayalar fay breşi, mikrobreş, kataklazit ve milonit türü dinamik metamorfik kayalardır. Geç Pleyistosende genişlemeli tektonik rejim etkisi altında normal faylar ve buna bağlı olarak horst-graben yapıları gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
The investigation area is located in the vicinity of Ekecik Mount in the south of Ortaköy (Aksaray) district. Igneous rocks in the study area was examined under the headings of“Ekecik Magmatic Association”and“Ağaçören Intrusive Suite”. In Ekecik magmatic association, the oldest unit is Gökkaya amphibole granodiorite. Haznedar granodiorite is gradually pass through Gökkaya amphibole granodiorite. Sinandı biotite granite was settled by cutting the Gökkaya / Haznedar granodiorite. During the intrusion it has received fragments from the Gökkaya / Haznedar granodiorite. Inside the Sinandı biotite granite, take place light colored magmatic rock enclaves containing garnet minerals. Gelinseki granite cuts Sinandı biotite granite. Sırayalar alkaline feldspar granite and Sırayalar alkaline feldspar granite porphyry, representing the last magmatic phase which cuts all the older aged magmatic units. Sırayalar gabbro, Ekecik hornblende gabbro, and Oluk hill gabbronorite, is take place in The Ağaçören İntrüsive Suite in geochemical analyses, all of the rock samples of Ekecik magmatic association take place in the peraluminous region whereas the rocks belonging to Ağaçören intrusive suite are take place in the metaluminus region on the A / CNK diagram. While the origin of the Ekecik magmatic association are formed by the meta-sedimentary and crustal contribution dominant with less mantle contribution sources, Ağaçören intrusive suite originates from I-type magma having less crustal contribution sources. The study area has remained under the influence of compressional and extensional tectonic regime. Under the effect of the Lower Miocene aged confined tectonic regime, reverse faults and clips developed. Dynamic metamorphic rocks have been formed in the reverse fault planes with the confined tectonic regime developing in the Lower Miocene. These rocks are fault-breccia, micro-breccia, cataclastic and mylonite-type dynamic metamorphic rocks. In the late Pleistocene, under the extensional tectonic regime, normal faults and corresponding horst-graben structures developed.