Diplopod vücut segmentlerinden 3 boyutlu kitosan üretimi ve biyoteknolojil uygulamaları
Production of 3 dimensional chitosan from body segments of diplopoda and its biotechnological applications
- Tez No: 465209
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Ticari olarak elde edilen kitin ve farklı kaynaklardan izole edilen kitin (mantar, böcek, yengeç, karides ve kerevit) toz, granül veya yaprak şeklinde literatürde rapor edilmiştir. Üç boyutlu (3D) olarak üretilen kitinin ise sadece süngerden elde edildiği bilinmektedir, fakat üç boyutlu kitosan henüz rapor edilmemiştir. Bu çalışmada, diplopod olarak bilinen kırkayakgillerden bir türün (Julus terrestris) gövde segmentlerinin yapısı korunarak halka şeklinde ilk kez 3D kitin ve kitosan üretilmiştir. Elde edilen 3D kitin ve kitosan halkaların FT-IR, SEM, TGA, XRD ve Elemental Analiz cihazları kullanılarak karakterizasyonu yapılmıştır ve kitosanın molekül ağırlığı belirlenmiştir. Karakterize edilen 3D kitin ve kitosan ticari kitin ve kitosan ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen kitosan halkaların asetik asitte (% 1'lik) çözünmesiyle elde edilen kitosan çözeltisi; plazmid DNA etkileşimi, antitümör aktivitesi ve antimikrobiyal aktivitesini belirlemek için kullanılmıştır. J. terrestris' den elde edilen kitosan çözeltisi plazmid DNA ile etkileşimi için farklı konsantrasyondaki çözeltilerin (0.04, 0.4 ve 4mg/mL) konsantrasyonu arttıkça tutma kapasitesini artırdığı gözlenmiştir. Elde edilen kitosan çözeltisi HeLa ve L929 hücre hatları üzerine, düşük sitotoksisitesi ve antiproliferatif aktivitesinin yüksek olduğu gözlenmiştir. J. terrestris' den elde edilen kitosanın antimikrobiyal aktivitesi 12 mikroorganizma üzerine araştırılmıştır ve yaygın olarak bulunan insan patojeni Staphylococcus aureus için yüksek inhibisyon (15.6±1.154mm) gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Commercially available chitins and the chitin isolates (from mushrooms, insect cuticles, shells of shrimp, crab and crayfish) reported in the literature are in forms of powder, flake or granule. Three-dimensional chitins have been only known from the sponges but still three-dimensional chitosan has not been reported yet. In this study, we produced three-dimensional chitin and chitosan rings from the body segments of diplopod Julus terrestris. Obtained chitin and chitosan rings were characterized by FTIR, SEM, TGA, XRD, Dilute solution viscometry and Elemental Analysis and compared with commercial chitin and chitosan. The interactions chitosan with plasmid DNA was studied at varying concentrations (0.04, 0.4 and 4mg/mL). Antitumor activity tests were conducted (L929 and HeLa) and low cytotoxicity and high antiproliferative activity was observed. Antimicrobial activities of J. terrestris chitosan were investigated on twelve organisms and highest growth inhibition was recorded for common human pathogen Staphylococcus aureus.