Derin kazılı iksa sistemlerinin sonlu elemanlar yöntemi ile modellenmesi ve oluşan yer değiştirmelerin hesaplanarak aletsel gözlemlerle karşılaştırılması
Modelling of deep-excavated shoring systems with finite elements method and comparision of displacements with device survey
- Tez No: 465217
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. NİYAZİ UĞUR TERZİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Aksaray Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 142
Özet
Geoteknik uygulamalarından olan derin kazılı iksa uygulamaları tasarım ve uygulama açısından önemli sanat yapılarından sayılır. Yapılacak kazı derinliği ile orantılı olarak sahada gerçekleştirilecek iksa inşaası sürecinde kazı aynası ekseninde kazı alanına doğru oluşabilecek yanal yer değiştirmeler kazı kalite ve güvenliğini belirleyen en önemli etkendir. Bu tez çalışmasında, derin kazılı iksa sistemlerinde oluşabilecek yanal yer değiştirmeler ve bu şekil değişimlerinin kestirimi ve arazi okumaları ile kıyaslanması çerçeveside ayrıntılı bir arazi-nümerik çalışma sunulmaktadır. İnşaat mühendisliğinde önemli bir tasarım konusu olan derin kazı esnasında zeminde oluşacak yer değiştirmeler, özellikle kazık, ankraj uygulamalarında ve şev problemlerinin stabile edilmesi kapsamında karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, fore kazık, betonarme perde ve ankrajlardan oluşan derin kazılı iksalı sistemde meydana gelen yanal deplasmanlar, inklinometre okumaları ile saptanmıştır. Zemin özellikleri, kazı geometrisi, iksa sistemi ve kazı adımları sonlu elemanlar programında nümerik olarak modellenmiştir. Elde edilen nümerik sonuçlar ile arazi okumaları birbirleri ile kıyaslanarak analiz edilmiştir. Çalışma konusu İstanbul İli, Maltepe İlçesi'nde AVM ve OTEL inşaat alanından elde edilmiş olup projede yer alan geoteknik veriler, sondaj logları, izlenilen analiz yönteminde kullanılan zemin parametreleri elde edilen sonuçlar bu çalışmanın kapsamını belirlemektedir.
Özet (Çeviri)
Deepexcavated shoring applications are very significant booth in the world and in ourcountry. Lateral displacements throughout worksite, during shoring applications which are based on depth of excavation on site are extremely important in terms of geotechnical engineering. A detailed study about lateral displacements on deepexcavated shoring systems is presented. In that labor we face displacements in geotechnical engineering as a different study subject especially for pile foundation, anchorage and scarp problems as so occuring on the ground during deep excavations in civil engineering. In the study, lateral displacements occuring on deep excavated shorings because of pile foundation, reinforced, shear wall and anchorages are compared with lateral displacements measured with inclinometer at worksite. Shoring systems have been investigated by modelling with finite elements method on computer after determining required parameters to compare displacements that taken from inclinometric measurements at worksite. Datas on this study was obtained from construction of shopping centre and hotel in Maltepe, İstanbul. Geotechnical datas, drilling logs, values of analysis method and results which were taken from that project compose the subject of this study.