Ankrajlı fore kazıklı iksa sistemlerinin tasarımı ve sonlu elemanlar yöntemi ile analizi
Design of anchored bored piled shoring systems and analysis with finite element method
- Tez No: 553335
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ ERTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Önemli mühendislik yapıları olan derin kazılar günümüzde sık sık karşımıza çıkmaktadır. Özellikle metro, tünel gibi önemli yapıların inşası sırasında zemini tutmak için iksa sistemleri yapılmaktadır. İksa sistemlerinin tasarımı kazı derinliği, zemin cinsi, yeraltı suyu, yakınında bulunan yapı gibi etkenlere bağlıdır. Derin kazı destekleme sistemlerinde ankrajların kullanılması, çok daha derin ve büyük kazıların emniyetli ve ekonomik bir şekilde yapılmasına olanak sağlamaktadır. Bu çalışmamda dayanma yapılarının çeşitleri ve kullanım alanları anlatılmış, temel mühendisliğinde sık karşılaşılan problemlerden olan iksa sistemleri için çözümler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Deep excavations, which are important engineering constructions, are often confronted today. In particular, important systems such as subways, tunnels, etc., are built to hold the floor during construction. The design of the excavation systems depends on factors such as depth of excavation, ground type, groundwater, and structure near it. The use of anchors in deep excavation support systems allows much deeper and larger excavations to be carried out safely and economically. In this study, the types of the endurance structures and their usage areas are explained, and solutions are made for the lax systems which are frequently encountered problems in the basic engineering.