Küflü peynirlerde aflatoksin m1 varlığının araştırılması
Investigation of aflatoxin m1 presence in moldy cheese
- Tez No: 465216
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ARDIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Küflü peynir, Konya yöresinde özellikle Altınekin ve Cihanbeyli civarında üretilen ve sevilerek tüketilen bir peynir çeşididir. Üretim çoğunlukla köylerde geleneksel usullerle, ilkel alet ve ekipmanlar kullanılarak hijyenik olmayan koşullarda yapılmaktadır. Gıdalarda bulunan küfler, uygun çevre şartlarında hızla çoğalıp ürünün kalitesini bozarak ekonomik kayıplara yol açarlar. Bazı küfler ise gıda maddelerinde“mikotoksin”adı verilen, halk sağlığı açıcından zararlı olan bir takım toksik metabolitler bırakırlar. Aflatoksinler, Aspergillus türleri tarafından oluşturulan bir mikotoksinlerdir. Bu çalışmada; Konya yöresinde pazar yerlerinden ve ilçelerden toplanan 25 adet küflü peynir örneği aflatoksin M1 varlığı açısından incelenmiştir. Aflatoksin M1 varlığı HPLC cihazı kullanılarak yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda 25 adet örnekten hiçbirinde aflatoksin M1 varlığına rastlanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
Moldy cheese is liked and consumed frequently in Konya Region. Moldy cheese is a type of a cheese which is produced in Altınekin and Cihanbeyli sections. Majority of the production take place in villages under unhygenic conditions with primitive instruments and equipments. Moulds on the food increase rapidly under proper environmental conditrions and degrade the quality of the food. Moulds, in the advance stage of the reproduction, cause economic damage by turning food in waste. Some moulds leave some metabolites called mycotoxin and is harmful to public health. Aflatoxin is a type of mycotoxin formed by Aspergillus spp.In this study, 25 moldy cheese samples collected from markets and counties in Konya region is examined from the perspective of aflatoxin M1 presence. Aflotoxin M1 presence examination is conducted by using HPLC device. Aflatoxin M1 presence had not been detected in any of the 25 samples examined at the end of this study.