İşlenmemiş kanalizasyon suyu ile sulanan Lactuca sativa L. (marul) bitkisinde fotosentetik pigment ve ağır metal içeriklerinin belirlenmesi
Determining contents of photosynthetic pigments and heavy metal content in Lactuca sativa L. that irrigated by untreated waste water
- Tez No: 465220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmanın amacı 30 gün süreyle Adıyaman'ın baraja döküleceği yerden alınan işlemden geçmemiş genel kanalizasyon suyunun farklı derişimleri (0, 25, 50, 75 ve % 100) ile sulanan Lactuca sativa L. (marul) bitkisinin bazı fizyolojik özellikleri ile bitkinin organlarındaki ağır metal (kadmiyum, kurşun, bakır, çinko ve nikel) içeriklerinin araştırılmasıdır. Bu amaçla çalışmada bitkinin yaprak ve kök uzunluğu ölçülmüş, kuru madde miktarı ve fotosentetik pigment içeriği belirlenmiştir. Bitkinin yaprak ve kök kısmının ağır metal içeriği ayrıca bitkinin yetiştirildiği toprağın da ağır metal içerikleri analiz edilmiştir. Yaprak uzunluğu en fazla % 100 derişimde görülürken, 25, 50, % 75 derişimlerinde bitkilerin kuru madde miktarında artış belirlenmiştir. Kontrol bitkilerinin yapraklarında Cr, Cu, Ni, Zn analiz sonuçlarında belirlenirken 25, 50 ve % 75 derişimlerinde Cr, Cu, Zn ve Ni miktarlarında ise kontrole göre artışlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of that research is to search some physiological features and heavy metals such as Cadmium, Lead, Copper, Zinc and Nickel in organs of the lettuce Lactuca Sativa L. that is irrigated with different concentrations (0,%25,%50,%75 and %100) of unprocessed sewage water for about 30 days. In that research, by this way, the plant's leaf and root lenght has been measured, the amount of dry matter and photosynthetic pigment contens have been detected. The plant's heavy metal content of leaf and root and the soil in which the plant is grown has been analyzed. While the max leaf length is observed at %100 concentration, it is determined that the amount of dry matter of plants have increased at %25, 50 and 75 concentration rates. Determining Cr, Cu, Ni, Zn at leaves of examination plants in analysis results, at %25, %50 and %75 concentrations, Cr, Cu, Zn and Ni increase in a controlled environment.