Kompozit takviyeli üst damak diş protezinin farklı koşullar altında gerilme analizi
Stress analysis of maxillary denture with reinforcement composites in different condition
  1. Tez No: 465219
  2. Yazar: GÖKHAN BAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİH BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Diş sağlığını kaybeden hastalarda görüntü, çiğneme, konuşma gibi fonksiyonel bozukluklar görülebilir. Bu fonksiyon bozuklukları insanın hayat standartını direkt olarak etkilemektedir. Bu fonksiyon bozukluklarının giderilmesi amacıyla çıkarılabilir protezler sıklıkla kullanılır. Üst damak protezinde oluşan kırık ve bozulmaların yapılan birçok çalışmada alt damak protezine göre daha çok olduğu görülmüştür. Çalışmamızda sonlu elemanlar metdodu kullanılarak üst damak protezinin 0 C°,36 C°,70 C° sıcaklık, 230 N oklüzal tekil yük ve uygun sınır koşulları altında CrCo, tek yönlü cam, tek yönlü karbon, tek yönlü kevlar, örgü cam, örgü karbon, örgü kevlar takviyeleri ile beraber, kritik noktalarının gerilme analizi yapılmış ve protez takviye elemanlarının Tsai-Wu kırılma kriteri analizi incelenmiş ve elde edilen sonuçlar kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
The loss of teeth impairs patients' like appearance, masticatory and speech etc. These functional disorders effetct the quality of patients' life standarts. To restore these functions, removable partial or complete dentures are often used. It is seen in many researches that the fail or fracture in maxillary dentures occur more often than mandibular dentures. In our study the finite element method was used for determine stress analysis in critical parts of maxillary denture. In tempreature 0 C°,36 C°,70 C° and 230 N occlusal load with the suitable boundary condition was applied specimens which was reinforced with CrCo, unidirectional carbon, unidirectional glass, unidirectional kevlar, woven carbon, woven glass and woven kevlar. Also the fiber reinforcements' Tsai-Wu failure criteria was evaluated.