Beton nemliliğinin, basınç dayanımı, ultrases hızı ve yüzey sertlik değerleri üzerine etkisi
The effect of concrete moisture on compressive strength, ultrasound pulse velocity, and surface hardness values
- Tez No: 465225
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GÜNAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Beton nemliliğinin; basınç dayanımı, ultrases hızı ve yüzey sertlik değerleri üzerine etkisini incelemek amacıyla hazırlanan bu çalışmada 63 adet 15x15x15 cm kenarlı küp numune hazırlanmıştır. Hazırlanan beton örneklerine, farklı su içerik değerlerinin ultrases geçiş hızı, Schmidt çekici ve beton basınç dayanımını ne ölçüde etkilediğini belirlemek için etüv işlemi uygulanmış ve belli aralıklarla etüvden çıkarılarak deneylere tabi tutulmuştur. Hazırlanan eşit sayıdaki beton örneklerine 7, 28 ve 90 günlük sürelerde işlemler aynı şekilde uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar ayrı ayrı değerlendirilmiş ve regresyon analizi yapılmıştır. Regresyon analizi neticesinde çeşitli formüller ve grafikler elde edilmiştir. Beton karışımına ikame edilen pomza ve zeolitin yüksek su içeriği özelliklerine etkisi açık bir şekilde görülürken, kür sürelerinin sonunda ultrases geçiş hızının ve dayanımın artttığı; su içeriğinin ise giderek azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Concrete moisture; In this study, 63 specimens of 15x15x15 cm cube were prepared in order to investigate the effect of compressive strength, ultrasound velocity and surface hardness. In order to determine the effect of different water content values on the ultrasound pulse velocity, Schmidt hammer and compressive strength, the drying oven process was applied to the prepared concrete samples and they were subjected to experiments by removing them from the drying oven at regular intervals. 7, 28 and 90 day tests were applied to the same number of concrete specimens prepared in the same way. The results obtained were evaluated separately and regression analysis was performed. Various formulas and graphs were obtained as a result of regression analysis. The effect of the pumice and zeolite, which are replaced for concrete mixture, on the high water content is clearly visible, the ultrasound pulse velocıty and srtength increased and the water content gradually decreased at the end of the drying periods