Kumarin türevli kopolimer sistemlerinin geliştirilmesi
Improvement of coumarin derived copolymer systems
  1. Tez No: 465224
  2. Yazar: AHMET FARUK AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN KURT, PROF. DR. MURAT KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Mevcut çalışmada, kumarin türevli yeni bir monomer olan 3-benzoil kumarin-7-il-metakrilat (BKMA) monomeri sentezlendi. Bileşiklerin karakterizasyonlarında FTIR, 1H-NMR ve 13C-NMR teknikleri kullanıldı. Serbest radikalik polimerizasyon yöntemi kullanılarak BKMA monomerinin metil metakrilat (MMA) ile farklı bileşimlerdeki bir seri kopolimeri hazırlandı. Kopolimer sistemlerinin bileşimleri 1H-NMR spektrumlarından belirlendi. DSC analizinden kopolimer bileşimindeki BKMA oranı %23 seviyesine düştüğünde camsı geçiş sıcaklığında 179 oC'den 165 oC'ye bir azalış görüldü. BKMA oranı %54 olan kopolimer sisteminin termal degradasyon kinetiği detaylıca araştırıldı. Bu amaçla farklı ısıtma hızlarında TGA analizi yapıldı. Referans kopolimerin Flynn-Wall-Ozawa (E = 210.30 kJ/mol) ve Kissinger (E = 212.28 kJ/mol) metotlarına göre hesaplanan termal bozunma aktivasyon enerji değerleri arasında oldukça iyi düzeyde bir uyum tespit edildi. Kopolimerin termal bozunma mekanizmasının belirlenmesinde Coats-Redfern, Tang, Madhusudanan, Van Krevelen ve Horowith Metzger kinetik metotları kullanıldı. Van Krevelen metoduyla (E = 213.68 kJ/mol, R = 0.9979) en iyi uyum görüldü. Bu sonuçlardan, kopolimerin 20 °C/dak optimum ısıtma hızında D3 üç boyutlu yayılma tipi yavaşlama mekanizması üzerinden ilerlediği belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, a new coumarin derived monomer 3-benzoyl coumarin-7-yl-methacrylate (BKMA) was synthesized. At the characterization of compounds, FTIR, 1H-NMR and 13C-NMR techniques were used. A copolymer series of BKMA monomer with methyl methacrylate (MMA) at different compositions was prepared by free radical polymerization method. Copolymer compositions were determined with 1H-NMR spectra. From DSC analysis, the glass transition temperature of copolymers was decreased from 179 oC to 165 oC when the level of BKMA ratio decreased to 23% level. Thermal degradation kinetics of the copolymer system with 54% BKMA ratio was investigated in detail. For this purpose, TGA analysis at different heating rates was performed. A good agreement was found between the thermal decomposition activation energies of the that copolymer according to Flynn-Wall-Ozawa (E = 210.30 kJ/mol) and Kissinger (E = 212.28 kJ/mol) methods. The kinetic methods of Coats-Redfern, Tang, Madhusudanan, Van Krevelen and Horowith Metzger were used to determine the thermal decomposition mechanism of copolymer. The best agreement was obtained for the Van Krevelen methods (E = 213.68 kJ/mol, R = 0.9979). From these results, it was determined that the copolymer proceeded through a D3 three-dimensional diffusion type deceleration mechanism at the optimum heating rate of 20 oC/min.