Asal ve yarıasal halkalarda çarpımsal genelleştirilmiş türevler
Multiplicative generalized derivations in prime and semiprime rings
- Tez No: 465238
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. EMİNE KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Üç bölümden oluşan bu tezin birinci bölümünde tezi anlamada ve okumada kolaylık sağlayacak bazı genel bilgilere yer verilmiştir. Ayrıca halkalardaki türev çeşitleri tanıtılıp, çalışmada kullanılan kavramlar örneklendirilmiştir. İkinci bölümde ise önemli ve kullanılan referans sonuçları sunulmuştur. Son bölümde ise çarpımsal genelleştirilmiş türevli yarıasal ve asal halkaların Lie idealleri üzerinde bazı değişmeli olma koşulları ile ilgili yeni sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of the this thesis which consists of three chapters, some general information about the thesis meaning and read ability is given. Also, the derivation types in the ring are submited and concepts used in the study are exemplified. In the second part, important reference results are presented. In the last part, new results have been obtained concerning some conditions of commutativity on the Lie ideals of multiplicative generalized derivation in semiprime and prime rings.