Yoğunluk fonksiyonel teori temelinde schrock tipi Mo(CO)5(CMe2) ve Mo(CO)5(CMeEt) alkiliden kompleksleri üzerine hesapsal çalışmalar
Computational studies on schrock type Mo(CO)5(CMe2) and Mo(CO)5(CMeEt) alkyliden complexes based on density functional theory
  1. Tez No: 465244
  2. Yazar: HASAN ÖZÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURAN KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Schrock tipi alkiliden kompleksleri alkenler ile metatez tepkimesi vererek yeni karben komplekslerini ve alkenleri oluşturduklarından önemli bir çalışma alanı olmuştur. Bu çalışmada Schrock tipi Mo(CO)5(CMe2) ve Mo(CO)5(CMeEt) komplekslerinin yapısal, elektronik ve moleküler özellikleri gaz fazda yoğunluk fonksiyonel teori temelinde B3LYP/LANL2DZ/6-31G(d) seviyesinde incelendi. Toplam enerji değerlerine göre Mo(CO)5(CMe2) kompleksinin çarpık konformeri, Mo(CO)5(CMeEt) kompleksinin ise syn-çakışık konformeri kararlı bulundu. Moleküler yapı parametrelerinden molibden çevresi kompleks geometrisinin uzamış tetragonal olduğu belirlendi. Bu yapısal bulgu IR, 13C-NMR ve 1H-NMR verileri ile desteklendi. Aynı seviyede komplekslerin yük dağılımları, MEP haritaları ve HOMO-LUMO kontur diyagramları hesaplandı. Karben karbonu elektronik yükünün pozitif, merkezi molibden atomu elektronik yükünün negatif, HOMO nun molibden ve LUMO nun karben karbonu üzerinde lokalize olduğu bulundu. Komplekslerin nükleofilik özelliğinin molibden üzerine lokalize olmuş HOMO dan kaynaklandığı tahmin edildi. Komplekslerin moleküler özelliklerini öngörmek için bazı moleküler tanımlayıcılar hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Schrock type alkylidene complexes have been an important field of study since they have produced new carbene complexes and alkenes by metathesis reaction with alkenes. In this study, structural, electronic and molecular properties of Schrock type Mo(CO)5(CMe2) and Mo(CO)5(CMeEt) complexes were investigated in the gas phase at the level of density functional theory with B3LYP/LANL2DZ/6-31G(d). According to total energy values, the crooked conformation of the Mo(CO)5(CMe2) complex and the syn-eclipsed conformation of the Mo(CO)5(CMeEt) complex were stable. From the molecular structure parameters, it was determined that the molybdenum surrounding complex geometry is prolonged tetragonal. This structural finding was supported by IR, 13C-NMR and 1H-NMR data. The charge distributions of the complexes, the MEP maps and the HOMO-LUMO contour diagrams were calculated at the same level. Electronic charge on the carbene carbon was found to be positive, electronic charge of central molybdenum atom was determined to be negative HOMO on molybdenum and LUMO on carbene carbon. The nucleophilic nature of the complexes was estimated to be due to HOMO localized on molybdenum atom. Some molecular descriptors were calculated to predict the molecular properties of the complexes.