Sağlık kuruluşlarında tıbbi atık bertarafında iş sağlığı ve güvenliği
Disposal process of medical waste in healt organizations
  1. Tez No: 465247
  2. Yazar: SAADET HANDE DUYMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN CERİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı tıbbi atıkların toplanması, taşınması ve bertarafı sürecinde sağlık çalışanlarının karşı karşıya kaldığı birtakım sağlık riskleri belirlenerek, bu risklerin ortadan kaldırılmasına ve en aza indirgenmesine yönelik neler yapılabileceği konusunda araştırmalar yapmaktır. Bu kapsamda İstanbul'daki bazı sağlık kuruluşlarında saha çalışmaları yapılarak çalışanların sağlığını olumsuz etkileyecek iğne batması, kesici delici aletlerin toplama ve taşıma sırasında vücutla teması gibi durumlar tespit edilmiş ve bunların önlenebilmesi için çalışanlara düzenli iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verildiği , kişisel koruyucu donanımlarının temin edildiği ve daha sonra çalışmaya başlatıldığı gözlemlenmiştir. Ülkemizde sağlık sektöründe meydana gelen iş kazaları ve meslek hastalıklarının sebepleri araştırılarak ne gibi önlemler alınabileceği düşünülmüş, bu tür olumsuzluklarla karşılaşmamak adına gerekli önlemlerin alındığı ve bu konuyla ilgili çalışmaların devam etmekte olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to determine sanitary risks that health personel may face during collection, transport and disposal process what kind of risk health personnel may face and what can be done to minimize those risks. In this context, some studies were conducted in some health instituhans in İstanbul. Some fieldwork done in health organizations and face some problems such as pinprick, human contact in collection and transportation of the sharp objects. To prevent these risks employees are given regular safety and heath education trainiy and distributed protective equipment The causes and measures occupationse diseases in health sector have been researched in our country and studies are still continsiy in order not to encounter such negativites.