Yalıtım kalınlığının enerji tasarrufuna olan etkilerinin deneysel ve sayısal incelenmesi
Experimental and numerical investigation of the effect of insulation thickness on energy saving
- Tez No: 465246
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN BUYRUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, ısı yalıtım malzemesinin farklı yalıtım kalınlıkları farklı çevre koşullarında deneysel ve sayısal olarak analiz edilmiştir. Isı yalıtımının enerji korunumuna olan etkisinin incelemesi Sivas'ta yapılmıştır. Bu amaçla iki oda ve ısıtma odası bulunan yaklaşık 35m2 yer kaplayan ve enerji evi olarak adlandırılan bir bina Cumhuriyet Üniversitesi'nin batı yakasına inşa edilmiştir. Deneysel çalışma 3,5 ve 8 cm polistren ısı yalıtım malzemesi içeren ve dış yüzeyi demonte edilebilen duvarda gerçekleştirilmiştir. Köşe duvar, zemin-duvar ve çatı-duvar yapıları ısı köprüleri ile birlikte iç ve dış ortamda kızılötesi termografi ile incelemesi deneysel olarak yapılmıştır. Kızılötesi termografi kullanılarak tespit edilen saha ölçümleri, enerji evindeki duvarın sıcaklık dağılımını ve ısı köprüsü oluşumlarını göstermektedir. Hesaplanan sıcaklık ve ısı akısı konturları farklı iç (Ti) ve dış (To) ortam sıcaklıklarında, dıştan yalıtımlı durumda Fluent paket programı kullanılarak elde edilmiştir. Yapılan bu çalışmada; Sivas ili için ısı yalıtım malzemesinin farklı kalınlık uygulamalarının ısı kaybına olan etkisinin deneysel ve sayısal olarak incelemesi ve ısı köprüsü oluşumlarının etkilerini incelemesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, different insulation thicknesses were used and analysed by taking into account different environment temperatures, experimentally and numerically. For this aim, a small building called as energy home that has two rooms with approximately 35 m2 and boiler room was constructed on the west direction of the Cumhuriyet University campus in Sivas. Region was selected to investigation of the effect of insulation thickness on energy saving. Experimental analyses were carried out on the wall that includes polystyrene insulation material which was used as demountable on external side of wall in the different thicknesses (Si=3,5 and 8 cm). Corner wall, floor-wall and wall-roof conjunctions of energy home envelope with thermal bridge were investigated with infrared thermography from inside and outside environment and also numerically. The field measurements using infrared thermography showed temperature distributions of wall and thermal bridges occurring in actual energy home. Calculated temperature and heat flux contours were obtained for externally insulation cases with different insulation thickness and different inside (Ti) and outside (To) environment temperatures by Fluent program. The results of all these studies were to aim experimental and numerical investigations of the effect on heat loss of different insulation thickness and try to search of thermal bridge for the province of Sivas.