Thermal modeling of lithium ion batteries
Lityum iyon pillerin ısıl modellemesi
  1. Tez No: 465277
  2. Yazar: EMRE GÜMÜŞSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada, doğal taşınım altındaki bir lityum iyon bataryanın ısıl davranışının benzetimi için, probleme özel deneysel yöntemlerle birlikte, 3 boyutlu bir hesaplamalı akışkanlar dinamiği modeli (ANSYS Fluent 14.5 hesaplamalı akışkanlar dinamiği programı kullanılarak) geliştirilmiştir. Bu model, pilin içindeki ısı iletimini ve pilin etrafındaki bütün akış alanını çözebilmektedir. Ayrıca, ana model yapısına –literatürde sıkça kullanılan- bir pil ısı üretim modelinin de yerleştirilmesiyle pilin içerisindeki ısı üretimi doğrudan model içinde hesaplanabilmektedir. Geliştirilen model, ısıl açıdan tam kestirim gücüne sahip olduğu için pilin boşaltılması sırasında pil sıcaklığını sadece elektriksel performans verilerini kullanarak hesaplayabilmektedir. Bu model kullanılarak pilin geniş ölçekli ısılfiziksel özelliklerindeki değişimin ve ısı üretimi alt modelinde kullanılan entropik terimin, pilin ısıl benzetimine etkisi detaylı bir şekilde incelenmiştir. Sonuçlar göstermiştir ki, özgül ısı, benzetim hesaplarını etkileyen çok önemli bir unsurken, ısıl iletkenlik, sonuçlar üzerinde sadece kısıtlı bir etkiye sahiptir. Diğer taraftan entropik terim kullanılmadan koşulan benzetimlerde de deney verilerine oldukça yakın sonuçlar elde edilmiştir. Geliştirilen modelde koşulan benzetimlerde hesaplanan pil yüzey sıcaklıklarının, deneysel verilerle arasındaki fark -pilin kullanım geçmişine bağlı kalmaksızın- 3 ⁰C'den daha azdır. Geliştirilen model daha ileri seviyelerde değişik paketleme düzenleri içerisinde bulunan pillerin doğal veya zorlamalı taşınım altında ısıl davranışlarının incelenmesi ve benzetimi için de kullanılabilecek potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, a 3-D computational fluid dynamics model (based on ANSYS Fluent 14.5 CFD program) was developed along with a problem specific experimental procedure for investigating the thermal behavior of lithium ion batteries under natural convection. The model solves the complete flow field around the battery as well as conduction inside the battery using heat generation model widely used in the literature. The model is thermally fully predictive so it requires only electrical performance parameters of the battery to calculate its temperature during discharging. Using the model, detailed investigation of the effects of the variation of the macro-scale thermophysical properties and the entropic term of the heat generation model was carried out. Results show that specific heat is a critical property that has a significant impact on the simulation results, whereas thermal conductivity has relatively minor importance. Moreover, the experimental data can be successfully predicted without taking the entropic term into account in the calculation of the heat generation. The difference between the experimental and predicted battery surface temperature was less than 3 ⁰C for all discharge rates and regardless of the usage history of the battery. The developed model has the potential to be used for the investigation of the thermal behavior of Li-Ion batteries in different packaging configurations under natural and forced convection.