Benzetim ortamında ve gerçek zamanlı olarak trafik işaretlerinin tespiti
Detection of traffic signs in simulation and real time environments
- Tez No: 465278
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET DEMİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Trafik işaretlerinin sürüş esnasında tespiti, sürücünün güvenliğini sağlaması açısından ve araçlarda oluşabilecek maddi hasarları önlemesi açısından önem arz etmektedir. Bu çalışma kapsamında ise bütün trafik işaretlerini tanıyabilecek ve algılayabilecek bir sistem önce benzetim ortamında sunulmuş daha sonra uygulama olarak hem benzetim ortamında hem gerçek zamanlı olarak kasis işareti levhasının tespiti gerçekleştirilmiştir. Uygulamada kasis işaretinin belirli bir mesafede tespit edilmesi neticesinde kullanıcıya sesli uyarı verdirilerek belirli bir süre önce sürücünün hızını azaltması beklenmektedir. Büyük otomobil üretici firmalarının bu sistemler ile donattıkları araçlar yüksek fiyatlarda alıcı bulabilmektedir. Bu tez çalışması ile hedeflenen, bu sistemlerin çok ucuz maliyetler ile ülkemiz sınırlarının içerisinde üretilebilmesidir. Ayrıca hali hazırda araçlar içerisinde kullanılan sistemler şu an için sadece hız işareti tabelalarının içerisindeki sayısal değerin algılanması prensibi ile çalışmaktadır. Bu tez kapsamında ise şekil tabanlı olarak bütün trafik işaretlerini tanıyabilecek bir sistem önerilmiş ve sonuçları irdelenmiştir. Algoritmalar sistemin gerçek zamanlı performansı da düşünülerek geliştirilmiştir ve çeşitli testler ile sistemin başarımı sınanmıştır.
Özet (Çeviri)
Detection of traffic signs during driving is important in terms of ensuring the safety of the driver and preventing material damage that may occur in vehicles. In the scope of this study, a system that can recognize and detect all traffic signals was presented in the simulation environment first and then the application of kasis marking plate was performed both in real time and in simulation environment. In practice, it is expected to reduce the speed of the driver for a certain period of time by giving an audible warning to the user in the event that the beep sign is detected at a certain distance. The cars that big carmakers make with these systems find buyers at high prices. The aim of this thesis is to produce these systems within the boundaries of our country with very cheap costs. In addition, the systems already in use in the vehicles currently operate only with the principle of perceiving the numerical value in the speed markers. In this thesis, a system which can recognize all traffic signs with shape based is proposed and its results are examined. Algorithms have been developed with real-time performance of the system in mind, and the performance of the system has been tested with various tests.