Selection de cabinet de conseil en douane en utilisant le DFQ flou et la programmation floue
Bulanık KFY ve bulanık programlama kullanılarak gümrük müşavirliği firması seçimi
  1. Tez No: 465364
  2. Yazar: ÜMİT YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle birlikte tedarik zincirinin yapısı değişmektedir. Uluslararası ticaret hacmi her geçen gün daha da artmaktadır. İthalat ve ihracah faaliyetlerinin tamamlanabilmesi için gümrük yönetmeliklerindeki değişimlerin takip edilmesi gerekmektedir. Bu durum profesyonel bir gümrük müşavirliği ihtiyacını doğurmaktadır ve bundan dolayı şirketler gümrük müşavirliği şirketleriyle çalışmayı tercih etmektedir. Böylece gümrük müşavirliği seçimi, tedarik zincirinde önemli bir role sahiptir. Çok Kriterli Karar Verme (Multi Criteria Decision Making, MCDM) yöntemi, genellikle birden fazla ve çelişen kriterler içeren değerlendirme ve sıralama problemleri için güçlü bir yöntemdir. Gümrük müşavirliğinin çok boyutlu özellikleri göz önüne alındığında, MCDM etkili bir değerlendirme ve seçme sistemi sağlamaktadır. Bu çalışmada tedarikçi seçimi için Kalite Fonksiyonu Yayılımı (KFY) tabanlı bir bulanık yaklaşım önerilmektedir. Öncelikle tedarikçilerin, şirketlerin ihtiyaçlarına cevap vermesi için sahip olması gereken özellikleri, sürdürülebilirlik kavramı da göz önünde bulundurularak belirlenmiştir. Alternatif gümrük müşavirliği firmaları, belirlenen teknik özelliklerine göre karar vericiler tarafından değerlendirilmiştir. Son olarak ise tedarikçi seçimi probleminin kısıtları konulmuş, bulanık 0-1 programlama modeli kullanılarak en uygun alternatif seçilmiştir. Çalışmada, karar vericilerin netlik içermeyen sözel değerlendirmelerini en uygun şekilde kullanabilmek için bulanık sayılar kullanılmıştır. İlaç sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın gümrük müşavirliği firması seçimi problemi ele alınarak, önerilen yöntemin uygunluğu ve bulunan sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The supply chain has been evolving conjunction with the effect of the globalization. The international trade volume increases more and more. The changes in the customs regulations must be followed carefully in order to complete the procedures of importation and exportation. This situation generates the need of professional customs advice, so that companies prefer to work with customs consultant companies. Thereby, the selection of customs consultant company has an important role in supply chain. Multi Criteria Decision Making (MCDM) is an effective technique used for evaluation and selection problems which contain multiple and generally contrasting criteria. Taking into account the multi-criterial characteristics of the customs consultancy, MCDM technique provides a powerful evaluation and selection framework. In this study, a fuzzy approach based on quality function deployment (QFD) for supplier selection, is proposed. The features, which suppliers have to have, are determined by taking in to consideration the sustainability in order to satisfy the needs of the company. After, the supplier assessment criteria are determined. The alternative customs consultant companies are evaluated by the decision makers, according to the determined criteria. In the end, we set the constraints of the supplier selection problem and we find the best suitable alternative by using a fuzzy boolean programming model. The fuzzy numbers are employed in order to be able to consider the imprecision of the verbal evaluations of decision-makers. A custom consultancy selection problem from pharmaceutical sector is illustrated to show the convenience of the proposed approach and results are discussed.