Ni, Ru içeren tek ve çift çekirdekli metal komplekslerinin sentezlenmesi elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi
The synthesis of mono- and di-nuclear Ni, Ru metal complexes and investigation of their electrochemical properties
- Tez No: 465365
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Tez kapsamında öncelikle aminometilfosfin türevi olan difenilfosfinoaminobütil bileşiğinin Ni(II) ve Ru(II) metal kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen bu komplekslerin [4,4',6,6'-tetrakis(N,N-etilaminostiril)-[2,2']bipirimidin] ligandıyla tepkimesi sonucu heteroleptik yapıda tek ve çift çekirdekli Ni(II) ve Ru(II) metal kompleksleri elde edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, 31P-NMR gibi spektroskopik cihazlarla aydınlatılmış olup TG-DTA cihazıyla da komplekslerin termal kararlılıkları incelenmiştir. Komplekslerin daha sonraki çalışmalarda OLED, DSSC, güneş pilleri gibi sistemlerde kullanılabilmesi için floresans ve elektrokimyasal özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the Ni(II) and Ru(II) metal complexes of the diphenylphosphinoaminobutyl compounds, which are aminomethylphosphine derivatives, have been synthesized. Mono- and di-nuclear Ni(II) and Ru(II) metal complexes in the heteroleptic structure have been synthesized with using [4,4 ', 6,6'-tetrakis (N, N-ethylaminostyryl) - [2,2'] bipyrimidine] ligand. The structures of the synthesized compounds were characterized by spectroscopic devices such as FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, 31P-NMR and the thermal stability of the complexes were investigated by TG-DTA. Fluorescence and electrochemical properties of metal complexes have been investigated for using them in other industrial applications such as OLED, DSSC, solar cells.