Beşiktaş ilçesi tarihi ve kültürel değerlerinin web tabanlı coğrafi bilgi sistemi yardımıyla yayımlanması
Web based geographical information system of beşi̇ktaş district's historical and cultural values
- Tez No: 465452
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN ZAFER ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Tarih, Turizm, Geodesy and Photogrammetry, History, Tourism
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kentler yaşayan varlıklardır, içinde yaşayan uygarlıklarla birlikte onlar da yaşar, olgunlaşır, terk eden her uygarlıktan izler taşıyarak geleceğe yol alırlar. Üzerinde birçok uygarlık yaşamış ülkemizde, tarihin en derin izlerine sahip şehirlerinden biri İstanbul ilidir. İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesi de doğal, tarihi ve kültürel birçok varlığı bünyesinde barındırmaktadır ve bu değerlerin gelecek nesillere aktarılması ve yaşatılması gerekmektedir. Bu amaçla, bu değerlerin korunması ve devamlılığını sağlamak önemlidir. Bunu gerçekleştirmek, doğal, tarihi ve kültürel değerlerin envanterinin tutulması ve gerekli özenin gösterilmesi ile mümkündür. Klasik Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS), veri toplama, düzenleme, sorgulama ve analiz yeteneklerinin kullanılması sonucu oluşan bir coğrafi alana ait mekansal verileri, bu verilere ilişkin metin, fotoğraf, video gibi multimedya verileri ile entegre bir hale getirilerek sunulmasını sağlamaktadır. Bu sayede Coğrafi Bilgi Sistemi kullanıcısı tarihi kültürel yapıları yerine gitmeden fotoğraf, video gibi veriler aracılığıyla görebilmekte, yapılar hakkında paylaşılan metin veriler sayesinde bilgi sahibi olabilmektedir. Web tabanlı CBS ile de elde edilen ürünlerin, kullanıcılara İnternet aracılığıyla sunulmasına imkân sağlanmakta, konumsal bilgi ve harita servislerinin, diğer kullanıcılara aktarımı ve paylaşımı sağlanmaktadır. Tarihi, kültürel varlıkların korunması, devamlılığı sağlanarak gelecek nesillere aktarılması için CBS önemli bir araçtır. Yaşadığımız topraklardaki geçmişten bize miras kalan değerlerin envanteri CBS ile tutulabilir. Web tabanlı CBS ile de bu değerler ile ilgili, toplumda farkındalık yaratmak ve bu değerler konusunda bilgilenmek isteyen kişilere kolaylık sağlamak mümkündür. Bu çalışmada, Beşiktaş ilçesine ait tarihi kültürel değerlerin konum, fotoğraf, bilgi verileri toplanmış, bu verilerle bir veri tabanı oluşturulmuş ve bir Coğrafi Bilgi Sistemi hazırlanmıştır. Oluşturulan bu CBS'de, Beşiktaş ilçesinin tarihi kültürel varlıklarını araştıran ya da merak eden kullanıcılar için tarihi kültürel yapılara ait fotoğraf, metin verileri sisteme entegre edilmiş, bu varlıları gezmek isteyecek turistler için konum karekodları paylaşılmış ve en uygun mesafe baz alınarak ilgi alanlarına yönelik güzergahlar oluşturulmuştur. Son olarak da hazırlanan bu kültür haritasının bir online-server yardımıyla İnternet ortamında paylaşılarak Web tabanlı bir CBS oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cities are living beings, together with the civilizations living in them, they also live, mature, carrying traces of every civilization leaving the future. In our country, where many civilizations lived, one of the cities with the deepest traces of history is Istanbul. The Beşiktaş district of Istanbul is also home to many natural, historical and cultural beings, and these values need to be passed on to future generations and kept alive. For this purpose, it is important to ensure the protection and continuity of these values. It is possible to realize this by keeping the inventory of natural, historical and cultural values and showing the necessary care. Classical Geographic Information Systems (GIS) provide to be presented spatial data of a geographical area resulting from the use of data gathering, editing, querying and analyzing capabilities to be integrated with multimedia data such as text, photographs and videos related to these data. In this respect, the Geographic Information System users can see through the data such as photographs and videos without having to go to the historical cultural structures, and they can be informed thanks to the shared text about the structures. The Web-based GIS also makes it possible to present the products obtained via the and to transfer and share spatial information and map services with other users. GIS is an important tool for preserving historical, cultural values, ensuring continuity and transferring them to future generations. The inventory of the values we inherited from the past in the earth we live in can be kept with GIS. With Web based GIS, it is possible to provide convenience to people who want to be informed about these values. In this study, location, photographs and information of historical cultural values belonging to Beşiktaş district were collected, a database was created and a Geographical Information System was prepared. In this GIS created, the photographs and texts belonging to the historical cultural structures were integrated in the system for the users who are researching or curious about the historical cultural assets of Besiktaş district. QR codes were shared for the tourists who want to visit these assets and the routes for their interests were created based on the best distance. Finally, a Web-based GIS was created by using this prepared culture map with the help of an online server and sharing it on Internet.