'1923-2013' yılları arasında, görsel sanatlar kapsamında Türkiye Cumhuriyeti'nde köylü romantizmi
Peasantry romantism within the frame work of visual arts in between '1923-2013' In Republic of Turkey
  1. Tez No: 465836
  2. Yazar: AZİME SARITOPRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YASEMİN NUR ERKALIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın başlangıç sürecinde doğan sancılar, yaptığım başlık önerilerinin defalarca red alması, son aşamada var olan başlığın doğmasına ve çalışmanın adının bu olmasına sebep oldu. Esasında gönlümden geçen başlık ve çalışmamı temsil eden isim;“Coğrafyamda Köylü Romantizmi”dir. Çalışmanın okumasını yaparken bunu göz önüne almanızı dilerim. Çünkü başlıkta sunulan tarihler ve görsel sanatlar alanının geneline dokunan bir araştırma çalışmasından öte; coğrafyamda köylü romantizmini kendi hikayem ve bakış açımdan, görsel sanatlar alanını bahane eden bir anlatımla, tamamı birbiriyle bütün bir edebi metne dönüşen, sanat tarihine bile kendi duygu ve yorumlarımla yaklaştığım bir eser metnidir bu. Köylü romantizmi denilince akla ilk gelen Yurt Gezileri sürecinin çalışmada yer bulamamasının sebebi de, tamamıyla benim yaşadığım, deneyimlediğim“Köylü romantizmi”durumuna zıt bir durum olmasıdır. Hayatımdan ve hatıralarımdan çıkışla yazdığım metinlerde, aslında bir“köylü romantizmi”formunu betimledim. Burada yaşıyorken orayı düşündüm, hatırladım; bana orayı hatırlatan elemanları sundum. Ortaklık kurduğum eserlerin hissettirdiklerini, onları üreten sanatçıların bu duruma olan reflekslerini yorumladım. Yalnızca köylü olmanın, köyden uzak olmanın ötesinde; yaşamak istenilen bir yere özlemin, değişen zamanla yerelliğin ötesinde evrensel bir özlemin varoluşunu keşfettim. ANAHTAR KELİMELER: Coğrafya, Köy, Köylü, Köylü Romantizmi, Yer-Yurt, Göç, Özlem, Form
Özet (Çeviri)
At beginning of this labor with its pain, due to the timeless refusals of the title of my work, all those circumstances gave birth to this actual title as my labor. The title which would be covering my work would be“Peasantry Romantism in My Geography”. This work is beyond a research which requires detailed search on visual art scene in the timeline presented inside the actual title. This work contains my personal approaches and feelings towards art works which I found related with me and my story. I tired to depict Peasantry Romantism with more literary tendecies using visual art as an excuse- as a tool to tell my personal story. The reason one could not find a specific part for“Country Travels”period is that it is almost opposite to what I had experiencing“Peasantry Romantism”. I commented on the affect of the art works I felt connected with and the reflexes of the artists. Beyond the idea of being a peasant and being far away from the village, I sensed an universal longing to a living place and to locality. KEY WORDS: Geography, Village, Peasant, Rural Area, Territorialization, Migration, Longing, Form