J.S.Bach'ın BWV 1003 numaralı keman sonatının gitara uyarlanmasında BWV 964 numaralı klavsen sonatından faydalanılması
Transcribing J.S.Bach's BWV 1003 violin sonata for guitar by using elements from BWV 964 clavecin sonata
- Tez No: 465840
- Danışmanlar: PROF. SELEN BUCAK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu eser metni çalışmasında Johann Sebastian Bach'ın aynı eserini iki farklı enstrüman versiyonu ile verdiği BWV 1003 (1720) ve BWV 964 (1750?) numaralı sonatlar incelenmiştir. İki versiyon arasındaki farklar kıyaslanarak ortaya çıkarılmış ve keman versiyonu temel alınarak, klavsen versiyonunda bulunan öğeler eklenmek suretiyle yeni bir gitar uyarlaması ortaya çıkarılmıştır. Çalışmanın devamında gitar uyarlamalarının tarihinden bahsedilmiş, eserin yazılmış olduğu enstrümanlar arasındaki oktav ve ses üretimindeki farklara değinilmiştir. Bach ve konu olan eserleri hakkında biyografik bilgiler verilmiş ve kaynak olarak kullanılan el yazıları dijital ortama aktarılıp, kıyaslanabilecekleri bir formata getirilmiştir. Çalışmanın sonucu olan yeni gitar uyarlamasını içeren“BWV1003-BWV964 Keman-Klavsen-Gitar Edisyonu”ekte verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Gitar, Uyarlama, Barok, Sonat, Keman, Klavsen
Özet (Çeviri)
This study analyses and exposes the differences of sonatas numbered BWV 1003 (1720) and BWV 964 (1750?) by Johann Sebastian Bach that are fundamentally different instrument versions of the same music. As a product of this study, a new guitar arrangement of the sonata is made, based on the violin version with the added elements from the clavecin version. This study also contains a brief history of guitar arrangements and the differences in octave and sound production of the instruments that are subject to this study. Continuing with a brief biography of Bach, history of his works and sources that are subject to this study is given. As this study is based on the manuscripts of BWV 1003 and BWV 964, they have been digitized in order to be converted into a comparable format. The new guitar version of the sonata arranged by the author is included in“BWV1003-BWV964 Keman-Klavsen-Gitar Edisyonu”which is provided in the appendix. KEY WORDS: Guitar, Arrangement, Baroque, Sonata, Violin, Clavecin