Berhevxitna cînavkên kesî di Kurmanciya jorîn û jêrîn de
Yukarı ve aşağı Kurmanci'deki şahıs zamirlerinin toplanması
  1. Tez No: 465888
  2. Yazar: GHARİB ALİ SALİH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN BARLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmada amaç; Kürtçe'nin önemli iki lehçesi arasındaki farklılıkların yorumlanarak toplanmasıdır. Bilinen kadarıyla yukarı Kurmanci ile aşağı Kurmanci lehçeleri Kürtçe'nin en zengin ve en yaygın lehçeleridir. Bu çalışmadejuri Yukarı ve Aşağı Kurmanci'deki Şahıs Zamirlerinin toplanması. Yukarı Kurmanci'nin terminolojisi kullanılarak her iki seviyenin kelime ve cümle yapısı yorumlanıp, analiz edilmiştir. Daha sonra da benzerlik ve farklılıkları belirtilmiştir. Şahıs zamirleri her iki lehçelerde de ikiye ayrılır; bağımsız ve bitişik gelenler. Yukarı Kurmanci lehçesinde iki tür bağımsız, bir de bitişik tür vardır; ancak aşağı Kurmanci lehçesinde bir tür bağımsız iki tür de bitişik zamir vardır. Bu çalışma; özet, önsöz, sonuç ve kaynakça olmak üzere toplam dört bölümden oluşuyor. Bu bölümlerde derin bir şekilde her iki lehçelerdeki zamirlerin tür ve özellikleri üzerinde durulmuştur.Bunun yanında şahıs zamirlerinin cümle dizimindeki stil ve lehçelerdeki vazifeler bilimsel bir şekilde örneklenerek, belirttilmiştir. Aşağı
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to analyze and compare two different great dialects in Kurdish language. As it is known both dialects of Kurmanji, Zhuru and Zeri are widely used in Kurdistan. This research is a comparative analysis of personal pronouns in Zhuru and Zeri in both syntactical and Morphological levels. Using the terminological method, the personal pronouns are explained and analyzed in each dialect. And then the common and difference points in both dialects are illustrated. The personal pronouns in both dialects can be classified in two groups; first group is written independent in a sentence, and the second group is added to the words (nouns, verbs) assuffixes in sentences. The personal pronouns of KurmanjiZhuru have two independent groups and one added to the words (Nouns, Verbs) as suffixes in sentences but in Kurmanji-Zeri there's one independent group and two groups added to the words as suffixes This research includes abstract, introduction, four chapters, results, and resources. In each chapter we have precisely indicated the character and all kinds of personal pronouns in both dialects, besides exposing the form and syntactic duties of personal pronouns with examples