Di helbestên Hêmin Mukiryanîde civaknasî
Hêmin Mukriyan'nin şiirlerinde sosyoloji
- Tez No: 465887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Kürtçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Helbestên Hêmin Di Warê Civakî De“ adlı tezimizde, edebiyatımızın, toplumu nasıl hastalıklardan, cahillikten ve gerilikten haberdar etmeye çalıştığı ve kurtarmaya çalıştığını ele almaya çalıştık. Hêmın'ın yazıları toplumun bütün alanlarına ilişkindir ve kendi özel yolu olan edebiyattan ayrılmıyor. Özellikle, dil alanında kelimelerle bir cambaz gibi oynuyor. Bir dili dokumada güzel işler başarıyor. Kürt Dili ve toplumu Hêmin'ın her zaman özel ilgi alanıdır Bütün bunlar, benim tezimi bu konuda hazırlamamın sebebidir. Bunlar üğerine tezimin yazılmasına neden olan şeylerdir..Tezimiz ”ön süz“, ”özet“, ”sonuç“ ve ”içindekilerden“ meydana gelmektedir. İçindekiler üç bölümden oluşuyor, her bölüm birkaç paragraftan, her paragraf birkaç başlıktan oluşuyor. Birinci bölüm ”Sosyoloji“ iki paragraftan oluşuyor. İkinci bölüm ”Şairin Hayatı ve Toplum ile İlgisi“dir. İkinci bölüm iki paragraf ve birkaç başlıktan meydana gelmektedir. Sonuncu ve üçüncü bölüm de ”Şairin Siyasi ve Toplumsal Durumu" adıyladır ve bu da üç paragraftan oluşuyor. Ardından hedef ve sonda da kaynak listesi var.
Özet (Çeviri)
In this topic we indicate, under the title of“The social view of Hemin's poetry”, in his own society and Kurdish literature to see how he wanted to keep his society conscious and salvage his people from hardship, illiteracy and regress. Hemin had writings of his own on most of the social respects. Hemin always had his own literary method and remained committed to his literary method particularly in regard of perfectly and beautifully playing with words and he has outstandingly unique works in the point of view of using rhetorical devices. Hemin has always been thoughtful of protecting the Kurdish language and society. These were the many important points that attracted us to do this piece of research upon“The Social view of Hemin's poetry”. Our thesis includes; preface, concise, summary, and then the content of the study. The content encompasses three chapters, each chapter contains of several sections, each section includes of several titles. The first chapter, 'Sociology' consists of two separate sections. Second Chapter 'Life and Communications of Poet with the Community'. Second Chapter consists of the two section and a few titles. Third and last chapter called 'Political and Social Situation of the Poet' it consists of the three sections. Then it aims (goals) of study, and in the end, the list of sources.