Süleymān bin Cerā'ın Ey Oġul İlmihāli (1a-30b) İnceleme-metin-dizin-tıpkıbasım
The catechism Ey Oġul by Süleymān bin Cerā' (Foil 1a-30b) Analysis- text – index- facsimile
- Tez No: 465914
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK HERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu çalışmada Süleyman bin Cerā'ın Ey Oğul adlı eserinin 1a-30b varakları arasındaki bölümleri incelenmistir. Eserin bu bölümlerinin çeviri yazı aktarımı yapılmış, eser imla, ses ve şekil bilgisi bakımından incelenmistir. Çalışmamız; İnceleme, Metin, Dizin, Tıpkıbasım olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. İnceleme bölümünde; eserin türü, eserin adı, yazılış amacı, yazarı, yazılış tarihi, eserin konusu ve içeriği, eserin tespit edilen nüshaları, eserin hazırlanmasında dikkat edilen hususlar, yazılış özellikleri, ses bilgisi ve şekil bilgisi hakkında bilgi verilmiştir.Metin bölümünde eser çeviri yazıya aktarılmış ve sayfa numaraları metin üzerinde gösterilmiştir. Dizin bölümünde kelimeler alfabetik sıraya göre dizilmiştir. Çalışmanın sonuna eserin fotokopisi konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the sections between the foils 1a-30b of Süleyman Bin Cerâ's Ey Oğul were analyzed. These parts of the text have been transcribed and analyzed in terms of spelling, phonetics and morphology. This study consists of four parts: analysis, text, index, and facsimile. The analysis part consists of the genre of the text, the name of the text, the purpose of writing, its author, the date of writing, the content of the text, the copies of the text, the principles in writing the text, authorship properties, phonetics and morphology. In the text part, the work was transcribed and page numbers were shown on the text.In the index part, the vocabulary items were arranged in alphabetical order. The copy was added to the end of the study.