Fraktal geometrinin plastik sanatlarda kullanımı
Usage of fractal geometry in plastic arts
  1. Tez No: 465916
  2. Yazar: DENİZ GÜLDEREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DEVABİL KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Klasik matematik herşeyin çok düzenli olduğunu varsayar. Klasik Geometri (Euklid Geometrisi) şekilleri, böylesine bir düzen anlayışıyla kurgulanmıştır ve onu kullanarak inşaa ettiğimiz nesneleri incelemek için uygundur. Doğadaki nesneler ise Eklid Geometrisi'ndeki doğru, üçgen, daire, kare, küp gibi düzgün ve pürüzsüz değildir. Fraktal Geometri, doğadaki nesnelerin (fraktalların) sistematiğini iki ana özellikle açıkladı. Birincisi“kendine benzerlik”, ikincisi kesirli boyut özelliğidir. Kaos Teorisi, Fraktal Geometri ve bilgisayarın hayatımıza girmesi ile etkileşimli gelişen Fraktal Sanat; Matematiksel Sanata yeni bir bakış getirmiştir ve Generative Sanat içinde özelleşmiştir, denebilir. Bu bakış; eserlerde fraktal ilişkileri anlamlandırmak, sanat terimleri ve sınıflandırmalarında bir başlık açmak, sinema efektlerinin üzerine düşünmek ve yine dijital ortamda üretilen hiç varolmamış ama organik görünümlü canlılar ve mekanlar yaratmak ve bunların fraktal geometriyle şekillendiğini düşünmek için bir alt yapı sağlayabilir. Fraktal Sanat üzerine iş üreten sanatçılar bilim ve sanatı buluşturan çalışmalarıyla çok sayıdadır. Öne çıkan isimler eser metninde yer almıştır. Eser metninde , fraktal düşünce ile üretilen ve sergiye sunulan işlerin görselleri eklenmiş ve savunmaları yazılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Geometri, Kaos, Fraktal, Sanat
Özet (Çeviri)
Classical mathematics assumes that everything is very orderly. Classical Geometry (Geometry Euklid) shapes has been designed as such and is very appropriate to analyze objects we have constructed to examine using it. The objects we encounter in the nature are not as smooth as we have them in Euklid geometry such as triangles, circles, squares, cubes e.t.c.. Fractal Geometry explained the system of the objects (fractals) in the nature with two main features. The first is“self-similarity”and the second is the“fractional dimensionality”. Through the introduction of Fractal Geometry and the introduction of the computer's life Fractal Art interacting with the Chaos Theory has brought a new perspective to Mathematical Art and can specialize within Generative Art. This view has provided an infrastructure to understand fractal associations in artifacts, heading in art terminology and classification thinking over cinematic effects thinking of creatures and spaces that have never been created in the digital environment, but organic shapes which are shaped by fractal geometry. The artists who produce work on Fractal Art are numerous with their works combining science and art. Featured names are in the text of the work. In the master's degree text , visuals of the works produced with fractal thought and presented on the exhibition were added and also defenses are written. KEYWORDS: Geometry, Chaos, Fractal, Art