Çağdaş seramik sanatında fraktal geometri ve 3 boyutlu (3d) yazıcıların kullanımı
Fractal geometry and use of 3d (3d) printers in contemporary ceramic art
- Tez No: 585646
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Fraktal örüntüler, birbirinin tekrarı olan, doğada kendiliğinden ve matematiksel denklemlerle oluşan karmaşık, sonsuz döngüye sahip örüntülerdir. Doğada farklı bağlam ve örüntülerde kendiliğinden var olan fraktal yapılar, günümüzde matematiksel yapılarla dijital olarak oluşturulmakta ve birçok alanda kullanılmaktadır. Sanat tarihinde altın oran, Fibonacci sayı dizilimi gibi yansımalarla mimariden, resme birçok yapıtta gözlemlenen fraktal geometri, özellikle bilgisayar, yazılım ve üç boyutlu yazıcı teknolojisi alanlarındaki gelişmeler ve bu gelişmelerin sanat ve tasarım alanına girmeye başlaması ile sanat üretiminde yeni anlayışları doğurmuştur. Üç boyutlu yazıcılar plastik, seramik, metal gibi akışkan materyalleri kullanmaktadır. Ayrıca bu alanda yapılan çalışmalar ile nanokomposit malzemeler, farklı plastik karışımlar veya endüstride kullanılan malzemelerden oluşturulan karışımlar içeren toz metaller kullanılmaya başlanmıştır. Bu yeni olanaklar, seramik sanatçıları tarafından da günümüzde farklı bir şekillendirme yöntemi olarak kullanılmakta ve yeni seramik formların ortaya çıkmasına olanak sağlamaktadır. Dijital dünyada yaşanan gelişmeler ve fraktal geometrinin sanatta kullanımı, günümüzde üretim sürecinde yeni kapılar açmaktadır. Yapılan bu çalışmada, günümüzde dijital dünyanın getirdiği olanaklarla insanlık için hayati öneme sahip doğanın içinde bulunan, doğayla yakınlaşmamızı sağlayan fraktal örüntülerin sanat eserlerinde etkileri gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Fractal patterns are complex, infinite loop patterns that are repetitive, spontaneous in nature and formed by mathematical equations. Fractal structures, which exist spontaneously in different contexts and patterns in nature, are now digitally created with mathematical structures and are used in many fields. Fractal geometry observed in many works from architecture to painting with reflections such as golden ratio, Fibonacci number sequence in art history has created new insights in art production with development in the field of computer, software and three dimensional printer and with the affecting of these develoment on design field. Three-dimensional printers use fluid materials such as plastic, ceramic, metal. Furthermore, with the studies carried out in this field, powder metals containing nanocomposite materials, different plastic mixtures or mixtures of materials used in industry have begun to be used. These new possibilities are being used by ceramic artists as a different shaping method and they enable the emergence of new ceramic forms. Developments in the digital world and the use of fractal geometry in art open new doors in the production process. In this study, the effects of the fractal patterns found in the nature, which is vital for humanity with the opportunities brought by the digital world, which enables us to get closer to nature, are studied in the works of art.