Soyut resim sanatında kozmolojik döngüsel düzen ile entropi ilkesi arasındaki ilişki üzerine inceleme
Analysis of the relationship between cosmological cyclic order and the entropy principle in abstract painting
- Tez No: 984720
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVABİL KARA
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar ve Resim Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma, kozmolojik döngüsel düzen ile entropi ilkesi arasındaki ilişkiyi soyut resim sanatı bağlamında inceleyerek, evrenin döngüsel doğası ile zamanla artan düzensizliği bir arada ele almaktadır. Çalışma, fraktal geometrinin doğadaki ve sanattaki yansımalarını, modern ve çağdaş soyut sanatçılardan örneklerle ilişkilendirerek analiz etmektedir. Bilimsel teoriler ve sanatsal ifadeler arasındaki etkileşimi disiplinlerarası bir yaklaşımla değerlendiren araştırma, nitel yöntem kapsamında teorik çerçeve oluşturma ve sanat eserlerinin biçimsel-kavramsal analizine dayanmaktadır. Çalışma, soyut sanatın; kozmolojik döngüsellik, entropi ve fraktal yapı kavramlarını görsel bir dile dönüştürerek evrensel düzen ve düzensizlik arasındaki yaratıcı dengeyi vurguladığını göstererek, sanatın bilimsel ve kozmolojik ilkeleri yorumlama biçimlerine dair yeni bir perspektif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the relationship between the cosmological cyclical order and the principle of entropy through abstract painting, addressing both the cyclical nature of the universe and its progressive disorder. The study analyzes the reflections of fractal geometry in nature and art, relating them to examples from modern and contemporary abstract artists. Adopting an interdisciplinary perspective, the research combines theoretical framework construction with the formal and conceptual analysis of artworks within a qualitative methodology. The study offers a new perspective on how abstract art interprets scientific and cosmological principles by demonstrating that it transforms the concepts of cosmological cyclicality, entropy, and fractal structures into a visual language, thereby emphasizing the creative balance between universal order and disorder.