14-25 yaş arası lisanslı yüzücülerde benlik saygısı, depresyon, anksiyete ve stres düzeyi ile yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between self esteem, depression, anxiety and stress levels and life satisfaction in licensed swimmers between 14-25 years of age
  1. Tez No: 466085
  2. Yazar: SARP ŞENOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ITIR TARI CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezin hazırlanmasındaki amaç, 14-25 yaş arası lisanslı yüzücülerde benlik saygısı, depresyon, anksiyete ve stres düzeyi ile yaşam doyumu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, Ocak 2017 – Mart 2017 tarihleri arasında İstanbul ili içerisinde bulunan Fenerbahçe Spor Kulübü, Galatasaray Spor Kulübü, Kınalıada Su Sporları Kulübü ve ENKA Spor Kulübünde çalışmalarına devam eden 105 lisanslı yüzücüden elde edilen bilgilerle gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, cinsiyet ile benlik saygısı, depresyon, anksiyete ve stres düzeyi ve yaşam doyumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yaş ile benlik saygısı, depresyon, anksiyete ve stres düzeyi ve yaşam doyumu arasındaki ilişkiye bakıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yüzme yılı ile benlik saygısı, depresyon, anksiyete düzeyi ve yaşam doyumu arasındaki ilişkiye bakıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmasına karşın yüzme yılı ile stres düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the relationship between self-esteem, depression, anxiety and stress levels and life satisfaction in licensed swimmers between 14-25 years of age. The research was carried out with the information obtained from 105 licensed swimmers who continue to work in Fenerbahçe Sports Club, Galatasaray Sports Club, Kınalıada Water Sports Club and ENKA Sports Club, which are in the province of Istanbul between January 2017 and March 2017. According to research findings, a statistically significant relationship was found between gender and self-esteem, depression, anxiety and stress level and life satisfaction. There was a statistically significant relationship between age, self-esteem, depression, anxiety and stress level and life satisfaction. Although there was a statistically significant relationship between swimming year and self-esteem, depression, anxiety level and life satisfaction, there was no statistically significant relation between swimming year and stress level.