Anne babası boşanmış 9-12 yaşlarındaki çocukların kaygı düzeyleri ile annelerinin kaygı düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between divorced parent children's anxiety and thei̇r mother's anxiety
  1. Tez No: 466084
  2. Yazar: ÇAĞLAGÜL TURHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE İREM ERDEM ATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, anne babası boşanmış 9 – 12 yaşlarındaki çocukların kaygı düzeyleri ile annelerinin kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir Araştırma verileri yaşları 9 ile 12 arasında değişen çocuklar ile annelerinden oluşan 60 katılımcı üzerinden yapılmıştır. Araştırmaya katılmış olan bireylere, Kişisel Bilgi Formu – Anneler İçin (Bkz., Ek 1), Kişisel Bilgi Formu – Çocuklar İçin (Bkz., Ek 2), Yetişkinler için Durumluk – Sürekli Kaygı Envanteri (Bkz., Ek 3), Çocuklar için Durumluk – Sürekli Kaygı Envanteri (Bkz., Ek 4) ve Peri Masalları Testi (Bkz., Ek 5) uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda annenin durumluk kaygısı ile sürekli kaygısı arasında çocuğun sürekli kaygısı ve durumluk kaygısı arasında, çocuğun toplam kaygısı ile Peri Masalları Testinin alt boyutu olan saldırganlık korkusu arasında, çocuğun durumluk kaygısı ile Peri Masalları Testi Anksiyete alt boyutu arasında ve çocuğun sürekli kaygısı ile saldırganlık korkusu arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırmanın temel hipotezi olan anne ve çocuğun kaygısı arasında herhangi bir anlamlı ilişki bulunamamıştır. Araştırma kapsamında, kız çocuklarının kaygılarının erkek çocuklarına göre, çalışmayan annelerin sürekli kaygılarının çalışan annelerin sürekli kaygılarına göre yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is examining the relationship between divorced parent children's anxiety and their mother's anxiety. 60 mother - children (30 Mother, 30 Children) agreed with participating the research were examined. Personal Information – for Mothers (Ek 1), Personal Information – for Children (Ek 2), State Trait Anxiety Inventory for Adults (Ek 3), State Trait Anxiety Inventory for Children (Ek 4), Fairy Tale Test (Ek 5) were used to get data. According to the analysis, there is a positive relationship between the mother's state and trait anxiety, child's state and trait anxiety, child's anxiety and fear of aggression that is a sub-dimension of Fairy Tale TestYapılan. No relationship between the anxiety of mother and anxiety of child, that is the main hypothesis of this dissertation is determined. Within the scope of this research, it is determined that the anxiety of the girls are higher than the anxiety of the boys and unemployed mother's anxiety is higher than employed mother's anxiety.