Kadın konuk evlerinde kalan ve kendi evlerinde kalan kadınların disosiyasyon düzeyleri ve travma öyküsünün incelenmesi
  1. Tez No: 466146
  2. Yazar: GÖZDE USKANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER MÜCAHİT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, Kadın Sığınma Evi'nde kalan ve evlerinde yaşayan kadınların travma sonrası stres belirtileri, dissosiyasyon ve somatik dissosiyasyon belirtileri karşılaştırılmıştır. Araştırma için Osmaniye İli'ndeki Kadın Sığınma Evi'nde kalan 50 kadın ve Osmaniye'de evlerinde yaşayan 18-65 yaş aralığındaki 50 kadının katılımı sağlanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre Kadın Sığınma Evi'nde kalan kadınların travma sonrası stres belirtilerinin evlerinde kalan kadınlara göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu bulunmuştur. Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği skorlarına göre karşılaştırıldığında, Kadın Sığınma Evi'ndeki kadınların skorlarının anlamlı düzeyde yüksek olduğu, somatik dissosiyasyon düzeylerinin ise gruplar arasında anlamlı düzeyde farklılık gösterdiğisaptanmıştır. Travma Sonrası Stres Belirtileri puanlarının her iki grupta da dissosiyasyon ile anlamlı ve pozitif yönlü ilişkisi olduğu görülmüştür. Dissosiyasyon düzeyi ve somatik dissosiyasyon düzeyi arasında çok güçlü pozitif ilişkili olduğu saptanmıştır. Demografik değişkenlere göre değişkenler karşılaştırıldığında, psikiyatrik tanı alanların, intihar girişimi olan kadın sığınma evinde yaşayan kadınlarıntravma sonrası stres belirtileri, dissosiyasyon ve somatik dissosiyasyon skorlarının anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, women staying at Women's Shelter and women staying at their houses were compared in accordance with their posttraumatic stress symptoms, dissociative experiences, and somatic dissociation levels. The study was conduted in Osmaniye with 100 women aged between 18 and 65. Posttraumatic stress symptoms, dissociative experiences, and somatic dissociation levels were compared in addition to comparisons with demographic information. Results showed that women in Women's Shelter reported higher scores in posttraumatic symptoms than control group. Dissociative experiences were also reported among women in Women's Shelter than control group. Somatic dissociation levels were also reported higher among women in Women's Shelter. Posttraumatic symptoms were found as significantly correlated with dissociative experiences and somatic dissociation. Dissociative experiences and somatic dissociation were found as strongly correlated with each other in both groups. Also, results also indicated that women in Women's Shelter with previous psychiatric diagnosis and suicide attempt, reported higher scores.