Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde KKTC faktörü (1983-2015)
Trnc factor in Turkey-Greece relations (1983-2015)
  1. Tez No: 466174
  2. Yazar: MUHAMMED YAVUZ KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER SANCAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyasi Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Kıbrıs Türkleri 1983 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni kurdu. Bu tarihten itibaren adada iki devlet yer almaya başladı. İki devletli yapı Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde çeşitli gelişmelere neden oldu. Bu çalışmanın amacı KKTC'nin Türkiye-Yunanistan ilişkilerini nasıl etkilediğini açıklamaya çalışmaktır. Çalışma meydana getirilirken kitaplardan, dergilerden, gazetelerden, raporlardan, resmi kararlardan ve internet kaynaklarından yararlanıldı. Çalışmanın sonucunda iki saptamaya varıldı. Birincisi, KKTC'nin kuruluşundan 2000 yılına kadar Türkiye ve Yunanistan ilişkileri çok gergin geçti. Hatta iki ülke askeri çatışmanın eşiğinden döndü. Yeşil hat krizi, Loizidu davası ve S-300 füze krizi gibi gelişmeler bu gerginliği artırdı. İkinci saptamaya göre ise 2000 yılından itibaren Türkiye-Yunanistan ilişkileri normalleşmeye başladı. İki ülke askeri çatışmadan uzaklaştı. Ancak yine de Kıbrıs konusunda iki ülke fikir birliğine varabilmiş değildir. Türkiye ve Yunanistan Kıbrıs için farklı çözümleri savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkish Cypriots founded the Turkish Republic of Northern Cyprus in 1983. Since 1983, two states have started to take place in the island. The two-state structure led to various developments in Turkey-Greece relations. The aim of this study is to try to explain how the TRNC has affected Turkey-Greece relations. Books, magazines, reports, resolutions, and internet sources were resorted when creating the study. At the end of the study, two major assessments were made. Firstly, from the establishment of the TRNC until 2000, relations between Turkey and Greece were very stress-filled, moreover, the two countries returned from the brink of military conflict. Developments such as Green line crisis, Loizidu case and S-300 missile crisis increased tension. According to the second assessment, Turkey-Greece relations have began normalization since 2000. The two countries have moved away from a military conflict. However, the two countries have not reached consensus on Cyprus. Turkey and Greece defend different solutions for Cyprus.