Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin tarihsel gelişimi ve Kıbrıs sorunu ekseninde ekonomi politik değerlendirmesi
The historical development of Turkey-Greece relations and a political economy assessment in the context of the Cyprus issue
  1. Tez No: 971479
  2. Yazar: BEYZA NUR ÇIRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR YASİN ASAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, Siyasal Bilimler, International Relations, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Kıbrıs sorunu, köklü tarihi ve jeopolitik boyutları olan bir uluslararası mesele olarak Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde merkezi bir yer tutmaktadır. Bu çalışma, söz konusu ilişkinin ekonomi politiğini, tarihsel süreç, dış ticaret verileri ve uluslararası gelişmeler ışığında incelemektedir. Tez konusu, 1571'den itibaren adada yaşanan gelişmeler, Türkiye'nin 1974'teki müdahalesi ve 1983'te KKTC'nin ilanı çerçevesinde analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında karma yöntem yaklaşımı benimsenmiş, nitel ve nicel veriler bir arada değerlendirilmiştir. 2003–2023 dönemine ait TÜİK, Eurostat ve Dünya Bankası verileri çerçevesinde dış ticaret hacmi, krizlerin etkisi ve ekonomik bağımlılık düzeyleri analiz edilmiştir. Ayrıca, 2008 küresel ekonomik krizi, COVID-19 pandemisi ve Rusya-Ukrayna savaşı gibi gelişmelerin Türkiye-Yunanistan arasındaki ekonomik ilişkilere etkisi incelenmiştir. Çalışmada, Kıbrıs sorununun yalnızca siyasi değil, ekonomik etkiler de doğurduğu ortaya konmuştur. 2004'te Kıbrıs Rum Kesimi'nin Avrupa Birliği (AB)'ye tam üye olması, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik müzakerelerine önemli bir engel teşkil etmiştir. Kıbrıs Türk tarafının tanınmaması ve ekonomik izolasyonu da çözüm sürecini zorlaştırmaktadır. Doğu Akdeniz'deki enerji arayışları ve deniz yetki alanı ihtilafları ise sorunun jeopolitik boyutunu artırmış; buna rağmen iki ülke arasında ticaret, sanayi, bankacılık gibi alanlarda zaman zaman iş birliği eğilimleri gözlemlenmiştir. Bu çerçevede, Kıbrıs meselesi Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde sadece siyasi bir sorun değil, ekonomik ilişkileri de şekillendiren yapısal bir unsur olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Cyprus issue, with its deep-rooted history and geopolitical dimensions, occupies a central position in Turkey-Greece relations. This study examines the political economy of this relationship in light of historical developments, foreign trade data, and international events. The thesis analyzes developments on the island since 1571, Turkey's intervention in 1974, and the declaration of the Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC) in 1983. A mixed-method approach was adopted for the research, combining both qualitative and quantitative data. Foreign trade volume, the impact of crises, and levels of economic interdependence were analyzed using data from TÜİK (Turkish Statistical Institute), Eurostat, and the World Bank for the 2003–2023 period. The effects of global developments such as the 2008 financial crisis, the COVID-19 pandemic, and the Russia- Ukraine war on Turkey-Greece economic relations were also examined. The study reveals that the Cyprus issue has not only political but also economic implications. The full membership of the Greek Cypriot Administration in the European Union (EU) in 2004 has posed a significant obstacle to Turkey's EU accession negotiations. The non- recognition and economic isolation of the Turkish Cypriot side also complicate the resolution process. Energy exploration activities in the Eastern Mediterranean and disputes over maritime jurisdiction have increased the geopolitical dimension of the issue. Nevertheless, occasional cooperation trends have been observed between the two countries in areas such as trade, industry, and banking. In this context, the Cyprus issue is evaluated not only as a political problem but also as a structural factor shaping economic relations between Turkey and Greece.