'Nesnelleşen ev'in sanat pratiklerinde incelenmesi
Examination of 'House becoming objektive' in art practices
  1. Tez No: 466184
  2. Yazar: SEVTAP ÖRGEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVZAT ATALAY
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Problematiği 'nesnelleşen ev'in sanat pratiklerinde incelenmesi olan çalışmanın ilk bölümünde, sanayileşme öncesi 'gündelik hayat mekânlarının' sosyo-kültürel ve politik bir analizi yapılacak; 'toplum ve mekânın ne olduğu- neye evrildiği' sorusu basamak alınarak, aydınlanma felsefesiyle birlikte 'artık ne olduğu- neye evrildiği' nin yanıtları aranacaktır. Ayrışmalar ve kültür eleştirisi perspektifinden ele alınacak metinin, fiziksel mekânın dört duvarı arasında kalarak değil, saray çevresinde, kentte, sokakta, kırda (…) gezinerek; üretilen mamulden, tüketilen besine, yazma ediminden aşk hayatına, gündelik hayat gereksinim ve rutinleri gözetilerek yapılması öngörülmektedir. Sonuç olarak, elde edilen veriler, egemenden yönetilene, cemaatten anonime, kalabalıktan bireyselliğe, insanlar arası durum ve benliğin ortaya çıkışı ile ilişkilendirilerek kişisel mekânın geçirdiği dönüşüm hakkında genel bir tablo çizilmeye çalışılacaktır. Evin nesnelleşme sürecinin irdeleneceği ikinci bölümde bu nesnelleşmenin sanat dünyasına nasıl yansıdığı ettiği açımlanacak ve değişimin kritiği, sanat eserleri üzerinden yapılacaktır. Son bölümde ise, eve dair çeşitlenen söylemler, öznel bakış açısıyla oluşturulan kavram ve sosyal fenomenler aracığıyla, kişisel çalışmalar üzerinden yorumlanacaktır.
Özet (Çeviri)
To sum up, in the first part of the study whose problem is examination of house becoming objective in art practices, socio-cultural and political analysis of 'daily life places' before industrialization will be made; answers to the questions 'what are society and place now?-to what they have evolved along with the philosophy of enlightenment ?' will be sought by taking step from questions ''what are society and place?- to what they have evolved ?'. It is predicted the text to be discussed from the perspective of separations and cultural criticism should be created not by staying between the four walls of the physical space but by going around the palace, in the city, on the street, in the countryside (...); by considering the daily necessities and routines like produced goods, consumed food, writing action, love life etc. Consequently, an attempt will be made to draw a general picture about the transformation of the personal space by associating the obtained data to people-to-people situation like sovereign and administired one, community and anonymous, crowd and individualism and to emergency of personality. In the second part of the study, the objectivation of house will be examined, and the matter how this objectivation has enured to the art world will be explained and the change will be criticized through art objects. In the final section, diverse discourses about the house will be interpreted through the concept created by subjective viewpoints and social phenomena and on personal studies.