Türkiye'de parti disiplini ve parti içi demokrasi ilişkisi
The relationship between party discipline and intra-party democracy in Turkey
  1. Tez No: 466213
  2. Yazar: BATUHAN USTABULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ BAHÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Demokratik yaşamın vazgeçilmez unsuru olan siyasî partilerin bütünlüklerini sağlayabilmesinde parti disiplini birinci derecede etkili olan bir kurumdur. Bu yüzden siyasî partilerin yönetimleri, partilerinin disiplinli olmasına özen göstermekte ve partili milletvekillerinden disiplini bozucu davranışlarda bulunanları cezalandırmaktadırlar. Özellikle parti meclis gruplarında alınan kararların aksine hareket eden milletvekilleri, parti yönetimine ve politikalarına muhalefetlerini açığa vurmuş olmaktadırlar. Bu durumda parti yönetimleri, parti içi muhalefete öncülük edenleri partinin bütünlüğünü bozdukları gerekçesiyle disiplin kurullarına sevk etmektedirler. Disiplin kurullarına sevk edilen isimlerin genellikle partilerinden ihraç edildikleri görülmektedir. Söz konusu bu ihraçlar parti içi muhalefetin tasfiyesi anlamına da gelmektedir. Demokrasinin olmazsa olmaz şartı olarak nitelendirilebilecek olan parti içi demokrasi, siyasî partilerin iç işlerinde demokrasinin temel ilkelerine uygun davranmaları olarak tanımlanabilir. Demokrasinin hayata geçirilmesi açısından parti içi demokrasi hayatî bir öneme sahiptir. Bir siyasî parti içerisindeki farklı düşüncelerin bir arada bulunmasına imkân veren parti içi demokrasi anayasal güvenceye sahip olan bir kurumdur. Bir siyasî parti içerisinde farklı düşüncelere sahip üyelerin bu düşüncelerini dile getirirken partinin bütünlüğünü tehlikeye atmamaları gerekmektedir. Bu açıdan parti disiplini ile parti içi demokrasi arasındaki ilişki gündeme gelmektedir. Siyasî partiler hukukunun güncel sorunlarının birçoğu, parti içi demokrasinin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu çalışmada parti disiplini uygulamalarının parti içi demokrasiyi nasıl etkilediği sorusuna çeşitli örneklerle cevap aranacaktır. Çalışma kapsamında siyasî partiler hukukunun güncel sorunları üzerinde durulacak ve Siyasî Partiler Kanunu çerçevesinde bu sorunların nasıl çözülebileceği tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Political parties are the indispensable component of democratic life. Party discipline is to provide unity of political parties. So the term of party discipline that is effective at first degree on this issue. Thus the governances of the political party take care of being disciplined their parties and punish undisciplined members. The members of parliament, acting in contrast to decisions taken in the party parliamentary groups, are generally opposed to party governance and policies. In this case, party governance refers to disciplinary committees to leadings to intra-party opposition movement because of disrupting the integrity of the parties. The names of referred to the disciplinary committee are generally exported from their parties. These exportations mean liquidation of the intra-party opposition movement. Intra-party democracy can be described as acting in accord with the basic principles of democracy in the internal affairs of political parties. Therefore intraparty democracy is the sine qua non for the democracy. Intra-party democracy has a vital importance in terms of being implemented democracy. Intra-party democracy enables to be together of different ideas in a political party. Also intra-party democracy has the constitutional guarantee. It is necessary for them not to put the integrity of the party in jeopardy while expressing their thoughts. In this respect, the relationship between party discipline and intra-party democracy becomes the main topic of conversation. Many of the current problems of the political parties law originate from the deficiency of intra-party democracy. In this study, the answer will be searched how the question of party disciplinary practices affect intra-party democracy with various examples. Within this study, it will be focused on the current problems of the political parties law and will be discussed how these problems can be solved as part of Turkish Political Parties Law.