İşletmelerde döviz kuru tahmini ve bir uygulama
Foreign exchange rate forecasting in businesses and an application
  1. Tez No: 466214
  2. Yazar: CENK UFUK YILDIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN FETTAHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Küreselleşmenin bir sonucu olarak artan uluslararası ticaret ve yatırım faaliyetleri, döviz riskini işletmelerin önüne ciddi bir tehdit olarak çıkarmaktadır. İşletmelerin kârlılığı ve yaşam süreleri büyük ölçüde döviz riskinden etkilenmektedir. Bu nedenle, döviz kuruna ilişkin isabetli tahminler gerçekleştirmenin önemi de artmaktadır. Bu çalışmada, bu tahminleri gerçekleştirmek için Ardışık Bağlanımlı Eşbütünleşik Hareketli Ortalamalar (Autoregressive Integrated Moving Averages - ARIMA) ve Yapay Sinir Ağları (Artificial Neural Network - ANN) yöntemlerinin uygulamalı örnekleri 03 Mayıs 2005 ile 23 Mart 2016 tarihleri arasındaki 2745 adet günlük Amerikan Doları Türk Lirası kuru oranı (USDTRY) gözlemleri kullanılarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of globalization, increasing international trade and investment activities bring currency risk as a thread to firms. Both profitability and lifetime of corporations are affected from currency risk to a great extent. In this respect, importance of executing accurate forecasting grows in importance. In this work, to execute above mentioned forecasting examples of applications for Autoregressive Integrated Moving Averages (ARIMA) and Artificial Neural Network (ANN) methods are presented by using the data of 2745 observations for American Dollar Turkish Lira exchange rate (USDTRY) between the dates of May 3rd 2005 and of March 23rd 2016.