Parti disiplini – hükümet sistemi ilişkisi
The relationship between party discipline and government system
- Tez No: 509776
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Parti disiplini, demokratik hayatın vazgeçilmez unsurları olan siyasi partilerin, belli bir program çerçevesinde aynı istikamette yol almasını sağlamaktadır. Bu sebeple siyasi partilerin çok büyük bir kısmı, üyelerini belli ölçüde disiplin içerisinde tutmaya çalışmaktadır. Parti disiplininin katılığı, hükümet sisteminin niteliğine göre farklılık göstermektedir. Çalışma, esas itibarıyla siyasi parti disiplini ile hükümet sistemlerinin işleyişi arasındaki bu ilişkiyi ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde, parti disiplini kavramına ilişkin genel bilgiler verilmiş, parti disiplininin parti içi demokrasiyle olan ilişkisi incelenmiş ve disiplin açısından parti türleri açıklanmıştır. İkinci bölümde ise parti disiplininin kuvvetlerin iş birliğine dayanan sistemler olan parlamenter ve yarı başkanlık sistemlerinin işleyişi üzerindeki etkisi İngiltere ve Fransa örneklerine de değinilerek incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise önce parti disiplini ile sert kuvvetler ayrılığı sistemi olan başkanlık sisteminin ilişkisi ABD örneği ile birlikte incelenmiş, daha sonra ise parti disiplininin Türkiye'de uygulanan hükümet sistemleri üzerindeki etkisi ve cumhurbaşkanlığı sistemine ilişkin öngörüler ve tavsiyeler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Party discipline ensures that political parties, which are indispensable elements of democratic life, operate in the same direction around a certain program. For this reason, a large part of the political parties are trying to keep their members in a certain level of discipline. Rigidity of party discipline varies according to the nature of the government system. The study is mainly designed to show this relationship between political party discipline and the functioning of government systems. In the first part of the three-part study, general information about the concept of party discipline was given, the relation of party discipline to intra-party democracy was examined and the types of parties in terms of discipline were explained. In the second part, the effect of party discipline on the functioning of the parliamentary and semi-presidential systems, which are systems based on the co-operation of forces, has been examined with reference to the examples of England and France. In the third section, first of all, the relationship between the party discipline and the presidential system, which is a system of rigid forces separation, examined with the US case, then the impact of party discipline on the governmental systems applied in Turkey and predictions and recommendations on the system of the Presidency of the republic were shared.