Türkiye'de gelir eşitsizliği sorununun koalisyon oyunu ile analizi
Analysing income inequality problem in Turkey by coalitional game approach
- Tez No: 466216
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKET ALPER KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Türkiye, Gini Katsayısı sıralaması itibariyle OECD ülkeleri arasında son sıralarda yer almaktadır. Gini katsayısı itibariyle son yıllarda belirli bir iyileşme yaşanmışsa da, belirli bir oranın altına inme konusunda dirençle karşılaşılmaktadır. Türkiye'de gelir eşitsizliğini göreli olarak yüksek bir oranda seyretmesine neden olan bu direncin arkasında, iktisadi faktörler kadar siyasal faktörlerin de etkili olduğu savı, bu çalışmanın temel hipotezini oluşturmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de gelir eşitsizliğinin göreli yüksekliğinin politik iktisadi dinamikleri iki model aracılığı ile analiz edilmiştir. Birinci modelde, üç farklı sosyoekonomik grubun, sınai sermaye, finansal sermaye ve işçi sınıflarının, iktidar mücadelesine yer vermektedir. Bu sınıfların sahip oldukları göreli politik güçler ve nüfus oranları, politik rejimin kaderini etkilemekte; ekonomide üretilen toplam çıktıya kimin sahip olacağı ve bu çıktıdan kimlerin dışlanacağı belirlenmektedir. Türkiye'de gelir eşitsizliği, modelden elde edilen çıktılar yardımıyla yorumlanmıştır. İkinci modelde dört farklı sosyoekonomik grup arasında koalisyon yapıları ve yeniden bölüşüm süreci izlenmektedir. Sonuç bölümünde bulgular özetlenmiş ve yorumlanmıştır. Çalışmanın bulgularına göre tüm sınıfları kapsayan bir koalisyonun yokluğu, sınıflar arasında demokrasinin eksikliğine, demokrasinin eksikliği ise gelirin adil dağılmasına engel olmaktadır. Türkiye'de işçi sınıfı ne kadar örgütlü hale gelirse, demokrasinin gerçekleşme ihtimali de o kadar artacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkey's Gini coefficient is one of the highest among OECD countries. Although there has been some improvement in Turkey's income inequality in recent years, there is still a resistance point where Gini coefficient doesn't decrease below some point. The main hypothesis of this work is that not only economic factors but also political components causes existence of this resistance point. In this work, political economic dynamics of income inequality in Turkey is described by two different models. In the first model, struggle for power between three socioeconomic groups, industrial capital, financial capital and labor is analyzed. Classes' relative political powers and population ratios effects the fate of political regime as well as the decision for which class would get economic output and which class would be excluded from sharing it. Income inequality in Turkey is evaluated through the results of model. In the second model, coalition forms and redistribution process between four socioeconomic classes are examined. Conclusion chapter includes summary of the work and comments. According to the results, absence of coalition covering all groups leads absence of democracy; and absence of democracy causes unfair income distribution. As the level of unity of working class increases, democracy and fair income distribution materializes more likely in Turkey.