Serbest dişeti grefti tedavisine ek olarak düşük doz lazer uygulamasının greft boyutlarına olan etkisinin incelenmesi
Evaluation of the dimensional changes of the free gingival graft treated with low level laser therapy
- Tez No: 466279
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞADİYE GÜNPINAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı serbest dişeti greftine (SDG) ek olarak uygulanan düşük doz lazer tedavisinin (DDLT) SDG'nin iyileşme döneminde greft boyutlarına olan etkisinin incelenmesidir. Alt çene ön bölgelerinde Miller Sınıf I,II,III dişeti çekilmelerine sahip 32 birey SDG (kontrol grubu, n=16) veya SDG+DDLT (test grubu, n=16) uygulamaları ile tedavi edilmiştir. Test grubunda SDG cerrahisi sonrası hemen, 1., 3., 7., 14. günlerde 0.1 W çıkış gücü ve 6 J/cm2 dozda non-kontak modda 60 saniye boyunca DDLT uygulaması yapılmıştır. Greftin yüksekliği, üst ve alt genişlik değerleri dijital kumpas ve UNC 15 periodontal sond kullanılarak başlangıç, 1. ve 3.ayda ölçülmüştür. Greftin yatay ve dikey boyutlarındaki değişimler, gruplar arasında tüm çalışma periyodu boyunca istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemiştir (p>0.05). İyileşme döneminde test grubundaki greft boyut azalımları kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlılık göstermese de daha düşük olarak tespit edilmiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of low level laser therapy (LLLT) on free gingival graft (FGG) dimensions during healing period. Thirty-two subjects presenting Miller Class I,II,III gingival recessions were treated with FGG (Control group, n = 16) or FGG + LLLT (Test group, n = 16) in their mandibular anterior area. LLLT was performed to test group with the power of 0.1 W, 6 J/cm2 for 60 seconds with non-contact mode immediately after surgery and on 1st, 3rd, 7th, 14th days. The graft sizes in vertical and horizontal dimensions (upper and lower width) were measured with digital caliber and UNC 15 periodontal probe and the shrinkage of the graft was determined at baseline and months 1 and 3. Change in the graft dimensions both in horizontal and vertical were not statistically significant between groups during the whole study period (p>0.05). Although the reduction of graft dimensions during healing period in test group was lower than control group, the difference was not reached significance (p>0.05).