Mardin ili Ömerli İlçe Devlet Hastanesi Toplum Sağlığı Merkezine başvuran kadınların genital hijyen davranışları ve etkileyen faktörler
Behavoirs of women who applied to Ömerli Community Health Center of Mardin and the factors affecting their behavoirs
- Tez No: 466283
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Araştırma, Mardin ili Ömerli İlçe Devlet Hastanesi Toplum Sağlığı Merkezi'ne başvuran 15-49 yaş arası evli kadınların genital hijyen davranışlarını ve bu davranışı etkileyen faktörleri belirlemek için tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Haziran-Eylül 2015 tarihleri arasında toplum sağlığı merkezine başvuran, çalışmaya katılmayı kabul eden, Türkçe konuşup anlaşabilen ve okuma yazma bilen 275 evli kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında kadınların tanımlayıcı özelliklerini içeren anket formu ve geçerlilik ve güvenilirliği Ege ve Eryılmaz tarafından yapılmış olan (2005), Genital Hijyen Davranışları Envanteri kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı- yüzdelik hesaplamaları, t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Çalışma kapsamında yer alan kadınların %36,7'si son 1 yıl içerisinde genital enfeksiyon yaşadığını, %85,4'ü genital hijyen ile ilgili bilgi almadığını ve %60,7'si genital hijyen ile ilgili bilgi almak istediğini belirtmiştir. Araştırmaya katılan kadınların“Genital Hijyen Davranışları”düzeyi 63,2436±11,638 olarak saptanmıştır. Kadınların yaş grubu, çalışma durumu, yaşanılan bölge, gebelik sayısı, yaşayan çocuk sayısı ve evde tuvaletin yeri ile Genital Hijyen Davranışları puan ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The research has been made as a descriptive for identifying the factors that affecting the genital hygiene behaviors of married women between 15-49 ages who applied to Ömerli Community Health Center of Mardin. Literate 275 married women who can talk and understand each other in Turkish and applied to community health center between June-September 2015 have been formed the sample of the research. The data has been collected by questionnaire form including the descriptive features of the women and Genital Hygiene Behavior Inventory, the validity and credibility of the inventory was made by Ege and Eryılmaz (2005). Number-percentage calculations, t test and one-way analysis of variance were used in evaluation of the data. 36,7% of women within the scope of the research have been stated that they are infected genitally in last 1 year, 85,4% of them have been stated that they do not get any information about genital hygiene, 60,7% of them have been stated that they want to get information about genital hygiene. Levels of“Genital Hygiene Behaviors”of the women within the scope of the research were detected as 63, 2436±11,638. There is no statistically significant difference between the age group, working status, living area, number of pregnancy, number of living child, the place of the toilet and Genital Hygiene Behavior average score (p>0,05).