Psikiyatri kliniğinde çalışan hemşirelerde iş doyumu, tükenmişlik düzeyi ve ilişkili değişkenlerin incelenmesi
Examination job satisfaction, burnout level and related variables in nurses working in psychiatry clinic
- Tez No: 466282
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE OFLAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, psikiyatri kliniğinde çalışan hemşirelerde iş doyumu, tükenmişlik düzeyi ve ilişkili değişkenlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma 06.05.2016- 27.05.2016 tarihleri arasında İstanbul'da bir Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde psikiyatri kliniklerinde çalışan hemşirelerle yürütülmüştür. Bu çalışmanın verileri Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Minnesota İş Doyum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been done to examine job satisfaction, burnout level and related variables in nurses working in psychiatry clinics. The study was carried out between the dates of 06.05.2016 - 27.05.2016 with nurses working in general psychiatry clinics in a Psychiatric and Neurological Disorders Education and Research Hospital in Istanbul. The data of this study were collected using the Socio-Demographic Information Form, the Maslach Burnout Inventory, and the Minnesota Job Satisfaction Scale.