Doğum yapan kadınların maternal bağlanma ve emzirme öz-yeterliliği ilişkisi
The relationship between of women gave birth maternal attachment and self-efficacy in breastfeeding
- Tez No: 466284
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, Kocaeli ili Gebze ilçesinde faaliyet gösteren özel bir hastanede doğum yapan kadınların doğum sonu dönemde bebeklerine bağlanma düzeyleri ile emzirme durumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma evrenini, Aralık 2014 - Mart 2015 tarihleri arasında Kocaeli İli Gebze İlçesinde faaliyet gösteren özel bir hastanede bebeklerini kontrole getiren, doğum sonrası en az 30 gün süre geçmiş 250 gönüllü anne oluşturmuştur. Araştırmada, örneklem seçimine gidilmeden evren üzerinde çalışılmak istenmiş ancak, çalışmaya dahil olmada isteksizlikler nedeniyle 172 anne örneklemi oluşturmuştur. Veriler, sosyo-demografik veri formu, ''Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği'' ve ''Maternal Bağlanma Ölçeği'' kullanılarak elde edilmiştir. Veri toplama işlemi öncesinde gerekli izinler alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, t testi, Anova testi ve pearson korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan annelerin ''Emzirme Öz-Yeterliği'' puan ortalaması 62,442±7,882; ''Maternal Bağlanma'' puan ortalaması 31,215±8,574 olarak saptanmıştır. Annelerin Maternal Bağlanma düzeyi ile Emzirme Öz-Yeterliği arasında istatistiksel açıdan negatif yönlü zayıf ilişki bulunmuştur (r= -0.323 ; p= 0, 0000,05). Erken postpartum dönemin anne ile bebeğin bağlanması için en önemli dönem olması nedeniyle, bu dönemde hastanede olunması ilişkinin güçlenmesini önlemektedir. Emzirme saatine ilaveten anne ile bebeğin beraber olabileceği zaman oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to determine the relationship between the level of attachment of women to their antenatal babies and the status of breastfeeding in a private hospital operating in the Gebze, Kocaeli. The universe of the study is composed of 250 mothers who brought their babies between December 2014 and March 2015 in a private hospital in Kocaeli, Gebze at least 30 days after the birth. In the research, it was wanted to work on the universe without going to the selection of the sample, but 172 mothers sample because of reluctance to participate in the study. Data was collected by using socio-demographic database and with using "Self-Efficacy of Breastfeeding and Maternal Attachment. Required permissions were obtained prior to data collection. T test, Anova test, pearson correlation and regression analysis were used for evaluation of data. The average score of ''Self-Efficacy of Breastfeeding'' of the mothers participating in the survey was 62,442 ± 7,882; The average score of ''Maternal Attachment'' was determined as 31,215 ± 8,574. There is a negative and meaningful relationship between mother's maternal attachment and self-efficacy of breastfeeding as statistically (r= -0.323 ; p= 0, 0000,05). Because the early postpartum period is the most important period for the connection of the mother and the baby, being in the hospital during this period prevents the strengthening of the relationship. In addition to the hour of breastfeeding, it should be created a special time the mother and baby can be together.