Büyük yoğun çekirdek veziküllerinde depolanan mikrorna'ların NGS kullanılarak araştırılması
Investigation of micrornas stored in large danse core vesicles using NGS
  1. Tez No: 466322
  2. Yazar: RAMAZAN YİLDİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YONGSOO PARK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Medical Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Sinirbilimler Bilim dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Nöronlarda nörotransmitter içeren veziküller, bir membran füzyon işlemi ile hücre dışı bir hedefe nörotransmitter vermek üzere nanomakineler (sinaptik veziküller, çap olarak 45 nm) 'dir. Nöronal hücrelerin veziküler iki türü vardır: sinaptik veziküller ve büyük yoğun çekirdekli veziküller (LDCV'ler). Klasik nörotransmitterlere ek olarak, 21-24 nükleotid uzunluğundaki mikro RNA'lar (miRNA'lar) çeşitli hücresel işlevlerde bulunur. MiRNA'lar ekstraselüler miRNAlar olarak adlandırılan nöronların hücre dışı hücrelerine salınabilir ve hem fizyolojik hem de patolojik koşullarda hücresel iletişimde rol oynar. MiRNA'lar üretildikleri hücredeki gen ekspresyonunu düzenlese de, miRNA son zamanlarda nöronların dışında keşfedilmiştir. Büyük ilgi duymasına rağmen, miRNA'ların vezikül füzyonu tarafından salgılanan moleküler mekanizması ve veziküllerde depolanabilen miRNA'lar bilinmemektedir. Çalışmamızda, sığır adrenal bezinden elde edilen LDCV'ler saflaştırılmış ve daha sonra RNA izole edilmiştir. Çalışmamızda miRNA'ların saflaştırılmış LDCV'lerde depolandığını gözlemledik. Son olarak, yeni nesil sekanslama (NGS) kullanarak LDCV'lerde depolanan miRNA'ların dizilişini analiz ettik.
Özet (Çeviri)
Vesicles containing neurotransmitters in neurons are nanomachines (synaptic vesicles, 45 nm in diameter) to give neurotransmitters to an extracellular target by a membrane fusion process. There are two types of vesicles of neuronal cells: synaptic vesicles and large dense-core vesicles (LDCVs). In addition to classical neurotransmitters, microRNAs (miRNAs) with 21-24 nucleotides long are found in a variety of cellular functions. miRNAs can be released into extracellular cells of neurons called extracellular miRNAs and play a role in cellular communication in both physiological and pathological conditions. Although miRNAs regulate gene expression in the cell in which they are produced, miRNA has recently been discovered outside of neurons. Despite great interest, the molecular mechanisms by which miRNAs are secreted by vesicle fusion and miRNA can be stored in vesicles are unknown. In our study, LDCVs obtained from the bovine adrenal gland were purified and then RNA was isolated. We observed that miRNAs are stored in purified LDCVs. Finally we analyzed the sequencing of miRNAs stored in LDCVs using next-generation sequencing (NGS).