Yenidoğan yoğun bakımda bebeği yatan annelerin annelik memnuniyeti ve ilişkili faktörler
Maternal experience of the mothers whose babies are in neonatal intensive care unit and related factors
  1. Tez No: 597379
  2. Yazar: SEDA İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırma yenidoğan yoğun bakımda bebeği yatan annelerin annelik memnuniyetini belirlemek ve ilişkili faktörleri incelemek amacı ile tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma İstanbul'da bir Kamu Hastanesi ve bir Özel Hastanede Haziran 2017- Haziran 2018 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini vaka seçim kriterlerine uygun ve çalışmaya katılmaya gönüllü 100 anne oluşturmuştur. Araştırmada veriler 28 sorudan oluşan soru formu ve Mathey (2011) tarafından geliştirilen, Güler ve Çınar'ın (2016) Türkçe geçerlilik ve güvenilirliğini yaptığı ' Anne Olma Ölçeği' (BaM-13) kullanılarak toplanmıştır. Veriler IBM SPSS Statistics 23 programına aktarılarak değerlendirilmiştir. Çalışma verileri değerlendirilirken sayısal değişkenler, "Büyük Sayılar Yasası'na göre n→∞ için, örneklem ortalamasının dağılımı normal dağılıma yaklaşır nedeniyle parametrik testlerden yararlanılmıştır. Sayısal değişkenler için merkezi eğilim ölçülerinden ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerleri verilmiştir. Kategorik değişkenler için frekans dağılımları verilmiştir. İki grup arasında fark olup olmadığına bağımsız örneklem t testi ile bakılmıştır. İkiden fazla grup arasında fark olup olmadığına tek yönlü varyans analizi (One Way ANOVA) ile bakılmıştır. Ayrıca ölçek güvenilirliği için ise cronbach's alfa değerinden faydalanmıştır. Çalışmaya katılan annelerin 29,52 +/- 5,84 (minimum 19, maksimum 48), %49'unun ev hanımı, %87'sinin çekirdek aile yapısına sahip ve %63'ünün tek çocuğu olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The study was carried out as descriptive and relational research in order to determine the maternal satisfaction of the mothers whose babies are in the neonatal intensive care unit and to investigate the related factors. The study was conducted in two hospitals in Istanbul, a public and a private hospital, between June 2017 and June 2018. The sample of the study consisted of 100 mothers who were eligible and willing to participate in the study. Data were collected using a questionnaire consisting of 28 questions and“The Being a Mother Scale”(BaM-13), which was developed by Mathey (2011), and whose reliability and validity in Turkish was tested by Güler and Çınar (2016). Data were evaluated using IBM SPSS Statistics 23. During evaluation process, parametric tests were used because of the principle that according to the Law of Large Numbers, for n→∞, the distribution of sample average approaches to normal distribution. Mean, standard deviation, minimum and maximum values of central tendency measurements were reported for numerical variables whereas frequency distributions were reported for categorical variables. Independent samples t-test was used to determine whether there is a statistically significant difference between two groups. One-way analysis of variance (One Way ANOVA) was used to determine whether there were statistically significant differences between more than two groups. In addition, cronbach's alpha value was used for scale reliability. The mothers who participated in the study were 29,52 +/- 5,84 (minimum 19, maximum 48) years old, 49% of them were housewives, 87% of them had nuclear family structure and 63% of them had only one child.