Büyük yoğun çekirdek veziküllerinde miR-375 'in araştırılması
Investigation of miR-375 by large dense core vesicle
  1. Tez No: 466324
  2. Yazar: ALİ CAN GÜMÜRDÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YONGSOO PARK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Medical Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Sinirbilimler Bilim dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
MikroRNA (miRNA)'lar küçük, 20-24 nükleotidli, hedef gen ekspresyonunu düzenleyen kodlanmamış RNA (ncRNA) olarak bilinir. miRNA'ları içeren ncRNA'lar hücre içerisinde transkripte edildikleri bölgedeki gen ekpresyonlarını düzenlemelerine rağmen, ekstraselüler miRNA'lar keşfedilmiştir. Bu miRNA'lar hücre-hücre iletişimine katılmak için salınmış olabileceği gösterilmiştir. Bu ekstraselüler miRNA'ların önemine rağmen, vezikül içerisinde depolanan miRNA'ların moleküler mekanizmaları ve vezikül füzyon süreç boyunca salınmaları hala gizemini korumaktadır. Bu çalışmamızda, büyük yoğunlukta çekirdek vezikülleri (LDCV)'nin içerisinde depolanan ve salınan miRNA'ları elde ettik. Sığır adrenal bezden LDCV'lerin saflaştırılmasından sonra RNA izolasyonu uygulandı. PCR, vezikül saflaştırma teknikleri ve sentetik nörotrasnmisyon uygulanarak, miRNA ekzositozunun SNARE kompleksi tarafından yönetildiğini ve kalsiyum (Ca2+ ) tarafından da bu işlemin hızlandırıldığını gösterdik. Bizim sonuçlarımız miRNA'nın vezikül içerisinde tutulan yeni bir nöromodülatör olduğu ve klasik bir nörotransmisyon ile birlikte vezikül füzyonu yoluyla salındığını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
MicroRNA(miRNA) is a small, 20-24 nucleotide non-coding RNA (ncRNA) which regulates target gene expression. Even though ncRNA that contain miRNA regulates gene expression inside the cells where they are transcribed, extracellular miRNA has been recently discovered outside the cells, showing that miRNA might be released to participate in celltocell communication. In spite of its importance of extracellular miRNA, the molecular mechanisms by which miRNA can be stored in vesicles and released by vesicle fusion remain enigmatic. In these experiment, we provided evidences supporting that large dense core vesicles (LDCVs) store and release miRNA. RNA isolation was applied after purification of LDCVs from bovine adrenal gland. Using PCR, vesicle purification techniques, and synthetic neurotransmission, we showed that miRNA exocytosis is mediated by the SNARE complex and accelerated by Ca2+. Our results suggest that miRNA can be a novel neuromodulator that can be stored in vesicles and released by vesicle fusion together with classical neurotransmitters.