Tip 2 diyabetli bireylerde insan bakım kuramına dayalı uygulamaların uyku kalitesi ve kan glukozu düzeyine etkisi
The effect of implementations based on the theory of human caring on sleep quality and blood glucose level in people with type 2 diabetes
  1. Tez No: 466327
  2. Yazar: DENİZ TALAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KÜÇÜKGÜÇLÜ, DOÇ. DR. SEVGİ KIZILCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, tip 2 diyabetli bireylerde uyku kalitesini arttırmaya yönelik uygulamalar yapılması ve bu uygulamaların uyku kalitesi ile glisemik kontrole etkisini incelemektir. Bu bağlamda, tip 2 diyabetli bireylere, Watson İnsan Bakım Kuramı'na dayalı hemşirelik uygulamalarının uyku kalitesi ve glisemik kontrole etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, ön test-son test düzeninde, prospektif, niceliksel ve niteliksel olarak karma yöntemle yapılmıştır. Araştırmanın kavramsal çerçevesini Watson İnsan Bakım Kuramı oluşturmuştur. Veriler, 2015-2016 yıllarında Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Endokrin Bölümünde toplanmıştır. Örneklem grubu, uyku problemi olan tip 2 diyabetli bireylerden meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Within the context of this research, practices related to the improvement of sleep quality in type 2 diabetic individuals, and the effects of these practices on sleep quality and glycemic control, are aimed to be investigated. In this regard, nursing practices designed within the scope of Watson's theory of human caring tested sleep quality, and effects on HbA1c, in type 2 diabetic individuals. Materials and Methods: This reseach was performed using mixed method composing pre-test and post-test prospectively, qulitatively and quantitatively. Watson's Theory of Human Caring is the framework of this Research. Data were collected in Endocrine Department, Dokuz Eylül University Hospital between 2015-2016 years. Individuals with type 2 diabetes who have sleep problems are sample group of this research.