İkinci trimesterda yapılan üçlü testte maternal kanda bakılan serum serbest estriol seviyesinin fetal distres tanısı ile sezaryene alınan bebeklerin ph değerleri üzerine etkisi
The effect of serum free estrol level in maternal blood in the triple test made in the second trimester on the ph values of babies taken with case-reasion with the diagnosis of fetal stress
- Tez No: 798747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ HANÇERLİOĞULLARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: İkinci trimester maternal tarama testlerinden üçlü tarama testi özellikle Down Sendromu olmak üzere bazı fetal kromozomal anormalliklerinin riskini tayin etmek için kullanılır. Bunun yanında pek çok kötü gebelik sonuçları da bu testle öngörülebilmektedir. Artmış ikinci trimester maternal serum alfa-fetoprotein seviyelerinde de olduğu gibi, artan serum beta-insan koryonik gonadotropin ve düşük konjuge olmayan estriol seviyeleri, olumsuz gebelik sonuçları ile önemli ölçüde ilişkilidir. Bunlar büyük olasılıkla plasental disfonksiyona atfedilir. Çalışmamızda ikinci trimesterda maternal kanda bakılan serum serbest estriol seviyesinin fetal distres tanısı ile sezaryene alınan hastaların bebeklerinin pH değerleri üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçladık. Materyal ve Metot: Bu araştırma retrospektif kohort gözlemsel bir araştırmadır. Ankara Bilkent Şehir Hastanesinde takipli olup fetal distres tanısı ile sezeryane alınan hastalarımız değerlendirilmiştir .Hastalar ikinci trimester tarama testi sırasında bakılan serbest estirol değerlerine göre standart sapmaya göre1 mom altındakiler ile 1 mom ve üzerindeki hastalar olarak iki gruba ayrılmıstır .Bu iki grubun fetal kordon pH değerleri ,yenidoğan yoğun bakım kabulleri,Apgarları ,doğum sürecindeki son vajinal açıklıkları ,doğum süreleri,mekonyum varlığı karşılaştırıldı . Çalışmamız için Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu (E2-22-3030)'ndan 18/01/2023 tarihinde onay alınmıştır. 1 Ocak 2022'den 31 aralık 2022'ye kadar, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Antenatal (Gebe) Polikliniği'ne başvurup nst baz alınarak fetal distres tanısı ile sezaryene alınan 901 gebe taranmıştır. Bu gebelerden 270 tanesi hastanemizde ikinci trimester taramasını yaptırmış olup, tarama testini hastanemizde yaptıran gebeler çalışmaya dahil edilmiştir . Maternal gebelik yaşı, son adet tarihine (SAT) göre hesaplandı.36 hafta üzeri gebeler çalışmamıza dahil edildi. Anormal fetal karyotipleri, gebelik komplikasyonları (erken doğum, gebeliğe bağlı hipertansiyon/preeklampsi, gestasyonel diyabet, intrauterin büyüme kısıtlılığı ve plasental dekolman) ve sistemik hastalıkları (kronik hipertansiyon, tip 1 ve tip 2 diyabet) olan gebeler çalışma dışı bırakıldı. Gravide, parite, anestezi şekli, bebeğin cinsiyeti, tanı gibi demografik bilgilerde bireylerin dağılımını göstermede sayı (n) ve yüzde (%) değerleri kullanıldı. Çalışmada yer alan sürekli değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu grafiksel olarak ve Shapiro-Wilks testi ile değerlendirildi. Sürekli değişkenlerin hiçbirinin normal dağılıma uymadıkları belirlendi. Değişkenlerin tanımlayıcı istatistiklerinin gösteriminde Ortalama±SS (standart sapma) ve Medyan (Çeyreklikler Arası Genişlik-ÇAG Interquartile Range - IQR) değerleri verildi. Estroil sınıflamasına göre pH, yaş, BMI değerlerinin karşılaştırmalarında Mann- Whitney U testi kullanıldı. Tanı gruplamasına göre pH değerinin karşılaştırılmasında Kruskal Wallis non-parametrik varyans analizine başvuruldu Estroil sınıflaması ve pH sınıflamasına göre kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında çapraz tablolar oluşturuldu, sayı (n), yüzde (%) ve ki kare (c2) test istatistiği verildi. Doğum süresi ile pH değeri arasında yapılan korelasyon analizinde spearman non-parametrik korelasyon katsayısı verildi. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0.05). Estroil sınıflamasında 1'in altında olan grupta doğum süresi ile pH değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır (p>0.05). Ayrıca Estroil sınıflamasında 1 ve üzerinde olan grupta doğum süresi ile pH değerleri arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır. Estroil değeri 1'in altında bireylerin tanı gruplarına göre pH değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (c2=5.887, p=0.436) .Estroil sınıflamasına göre yoğun bakıma kabul dağılımı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (c2=0.576, p=0.448) Estroil sınıflamasına göre 5. dakika Apgar skoru sınıflamasının dağılımı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (c2=2.927, p=0.087) bebeğin 5. dakika Apgar skoru 7 ve üzerindedir. PH sınıflamasına göre 5. dakika apgar skoru sınıflamasının dağılımı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir (p=0.005) Sonuç: Çalışmamızdan elde ettiğimiz verilere göre ikinci trimester taraması sırasında maternal kanda bakılan serbest estriol değeri 1 mom altında olduğu hastalarda fetal kordon pH daha düşük, mekonyum daha fazla, indüksiyon daha fazla, yenidoğan yatışı daha fazla görülmesine rağmen istatiksel olarak anlamlı farklılık bulamadık. İkinci trimester taraması sırasında maternal kanda bakılan serbest estriol düşüklüğünün olumsuz gebelik sonucu açısından ve fetal distresi öngörmesi açından dikkate alınması gereken bir marker olduğunu düşünüyoruz. Anahtar Kelimeler Fetal distres, estriol, pH
Özet (Çeviri)
Objective: The triple screening test, one of the second-trimester maternal screening tests, is used to determine the risk of some fetal chromosomal abnormalities, especially Down Syndrome. In addition, many poor pregnancy outcomes can be predicted with this test. As with increased second-trimester maternal serum alpha-fetoprotein levels, increased serum beta-human chorionic gonadotropin and low unconjugated estriol levels are significantly associated with adverse pregnancy outcomes. These are most likely attributed to placental dysfunction. In our study, we aimed to determine the effect of serum-free estriol level, measured in maternal blood in the second trimester, on the pH values of the babies of patients who received cesarean section with the diagnosis of fetal distress. Materials and Methods: This is a retrospective cohort observational study. Our patients who were followed up in Ankara Bilkent City Hospital and received cesarean section with the diagnosis of fetal distress were evaluated. The patients were divided into two groups according to the standard deviation of free estrol values measured during the second trimester screening test, as those under 1 mom and patients with 1 mom and above. Fetal cord pH values, neonatal intensive care admissions, apgars, final vaginal openings during labor, delivery times, and the meconium presence of these two groups were compared. Approval for our study was obtained from the Clinical Research Ethics Committee (E2-22-3030) of the University of Health Sciences Ankara Bilkent City Hospital on 18/01/2023. From January 1, 2022 to December 31, 2022, 901 pregnant women who applied to Ankara Bilkent City Hospital Obstetrics and Gynecology Department Antenatal (Pregnant) Polyclinic and received cesarean section with the diagnosis of fetal distress based on nst were screened. 270 of these pregnant women had second-trimester screening in our patient. and pregnant women who had the screening test in our hospital were included in the study. Maternal gestational age was calculated according to the last menstrual period (SAT). Pregnant women over 36 weeks were included in our study. Pregnant women with abnormal fetal karyotypes, pregnancy complications (premature birth, pregnancy-induced hypertension/preeclampsia, gestational diabetes, intrauterine growth restriction, and placental abruption), and systemic diseases (chronic hypertension, type 1 and type 2 diabetes) were excluded from the study. Number (n) and percentage (%) values were used to show the distribution of individuals in demographic information such as gravity, parity, type of anesthesia, baby's gender, and diagnosis. The conformity of the continuous variables in the study to the normal distribution was evaluated graphically and using the Shapiro-Wilks test. It was determined that none of the continuous variables did not fit the normal distribution. Mean±SD (standard deviation) and Median (Interquartile Width-CAW Interquartile Range - IQR) values were given for the descriptive statistics of the variables. Mann-Whitney U test was used to compare pH, age, and BMI values according to estroil classification. Kruskal Wallis's non-parametric analysis of variance was used to compare the pH value according to the diagnostic grouping. Cross tables were created for the comparison of categorical variables according to estroil classification and pH classification, number (n), percentage (%), and chi-square (c2) test statistics were given. Spearman non-parametric correlation coefficient was given in the correlation analysis between delivery time and pH value. IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) and MS-Excel 2007 programs were used for statistical analysis and calculations. The statistical significance level was accepted as p0.05). There was no statistically significant relationship between the duration of labor and pH values in the group that was below 1 in the estroil classification (p>0.05). In addition, there was no statistically significant relationship between the duration of labor and pH values in the group with 1 or more in the estroil classification. No statistically significant difference was found between the pH values of individuals with an estroil value below 1, according to the diagnostic groups (c2=5.887, p=0.436) No statistically significant difference was found in terms of the distribution of admission to the intensive care unit according to the estroil classification (c2=0.576, p =0.448) No statistically significant difference was found in terms of the distribution of the apgar score classification according to the Estroil classification (c2=2.927, p=0.087). The baby's apgar score is 7 and above. A statistically significant difference was found in terms of the distribution of the Apgar score classification according to the pH classification (p=0.005) Conclusion: According to the data we obtained from our study, we could not find a statistically significant difference, although fetal cord pH was lower, meconium was higher, induction was more frequent, and newborn hospitalization was more common in patients with free estriol value below 1 mom, which was checked during the second trimester screening. We think that low free estriol in maternal blood during the second trimester screening is a marker that should be considered in terms of negative pregnancy outcome and predicting fetal distress. Keywords Fetal distress, estriol, ph