Hepatoselüler karsinoma'da hepatosit büyüme faktörü (HGF) gen promotörünün 'deoksi adenozin' bölgesinde meydana gelen mutasyonların ve bu mutasyonların sorafenib direnci gelişimindeki rolünün tanımlanması
Identification of the mutations occurring in the 'deoxy adenosine' region of the hepatocyte growth factor (HGF) gene promoter in hepatocellular carcinoma and the role of these mutations in the development of sorafenib resistance
- Tez No: 466333
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFİYE NEŞE ATABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Hepatosit Büyüme Faktörü (HGF), diğer kanser tiplerinde olduğu gibi ekspresyonu arttığı bilinmektedir. Bu çalışmada HGF ekspresyonun transkripsiyonel düzeyde ekspresyonunu incelemeyi amaçladık. Bu nedenle HGF promötöründe 30 deoksiadenozin tekrarından oluşan bölgede hepatoselüler karsinoma hücrelerinde mutasyon varlığını inceledik ve HGF düzeylerinin yüksek olması ile ilişkisi olup olmadığını araştırdık Yöntem: adet hücre hattı, iki adet sorafenib direnci geliştirilmiş olan iki hepatoselüler karsinoma hücre hattı ve 1 adet insan genomik DNA sı bu çalışmada kullanıldı. Genomik DNA'lar kit yardımı ile elde edildi ve bölgeye özgü primerler dizayn edildi ve çoğaltıldı. Ardından promotör bölgesi için çift yönlü sekanslama yapıldı. Kromatogram verileri ile bölgedeki deoksi adenozin sayısı saptandı. Ardından bu hücrelerdeki mevcut HGF ekspresyonları verilerimiz ile karşılaştırıldı Bulgular: HGF mutasyonları bazı hepatoselüler karsinomalı hücrelerde normal saptanırken nbazı hücre hatlarında DATE bölgesinde kısalma olduğu saptandı, otokrin HGF ekspresyonu yüksek olan hücrelerde DATE bölgesinde normal sayıda deoksidenozin sayısı olduğu belirlendi Sonuç: HGF DATE bölgesi bazı kanser tiplerinde transkripsiyonu etlkilediği için ekspresyonun artmasına otokrin HGF aktivasyonuna neden olmaktadır. Sonuçlarımız HGF DATE bölgesinin ekspresyonda rolünün anlaşılması için DATE bölgesinin normal ve kısalmış olduğu hücre hatlarında metilasyon seviyelerinin incelenmesi gerektiği yönündedir
Özet (Çeviri)
Objective: Hepatocyte Growth Factor (HGF) is known to increase expression as in other cancer types. This study aimed to investigate expression at the transcriptional level of HGF expression. Because of this, we examined the presence of mutation in the hepatocellular carcinoma cells in the region of 30 reprocessed deoxyadenosine in the HGF promoter and found that it was related to high HGF levels Method: Two hepatocellular carcinoma cell lines and two human genomic DNA lines were used in this study. Genomic DNAs were obtained with the aid of kit and region specific primers were designed and amplified. Next, bi-directional Sequencing was done. Chromatogram data showed deoxy adenosine levels in the region. Subsequently, the present HGF expressions in these cells were compared with our data Results: When HGF mutations were normal in some hepatocellular carcinoma cells, shortening in DATE region was observed in nascent cell lines, and it was determined that the number of deoxyadenosine in the DATE region was normal in cells with high autocrine HGF expression Conclusion: HGF is responsible for the activation of autocrine HGF in the DATE region due to its transcription in some cancer types. Our results suggest that methylation levels should be examined in cell lines where the DATE region is normal and shortened in order to understand the role of HGF DATE region in expression