Hafif kognitif bozukluk olgularında göz hareketleri
Eye movements in patients with mild cognitive impairment
  1. Tez No: 466334
  2. Yazar: KORAY KOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN AKDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Sinirbilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu tez çalışması, Hafif Kognitif Bozukluk (HKB) tanısı alan hastalarda meydana gelen sakkadik ve kognitif bozuklukları sağlıklı gönüllüler ile karşılaştırmalı olarak araştırmayı amaçlamıştır. Yöntem: Çalışmada HKB tanısı alan 14 amnestik HKB, 8 amnestik olmayan HKB ile 17 sağlıklı gönüllü yer almıştır. Katılımcılara nöropsikolojik test göz hareketi kayıtlaması uygulanmıştır. Göz hareketi kayıtlaması kızıl ötesi teknoloji ile gerçekleştirilmiştir. Gözün sakkad paradigmaları olan hız, latans ve tepki süresi kaydedilmiştir. Bulgular: Amnestik HKB tanılı hastaların prosakkad ve antisakkad sakkad tepki sürelerinde anlamlı düzeyde uzama gözlenmiştir. Aynı şekilde sakkadik hız ortalamaları için yapılan ikili karşılaştırmalarda gruplar arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Doğru yapılan sakkad sayısı antisakkad paradigması için amnestik HKB tanılı hastalarda anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. Nöropsikolojik test puanları gruplar arasında incelendiğinde anlamlı düzeyde farklılıklar göstermiştir. Benzer şekilde, nöropsikolojik test ve sakkad değerleri ikili karşılaştırmasında gruplar arasında ilişkiler bulunmuştur. Sonuç: HKB tanılı hastaların göz hareketlerinin kognitif işlevler ile ilişkili olabileceği gözlenmiştir. Literatür bilgilerini doğrulayacak şekilde göz hareketlerinde bozulmaların amnestik HKB'de sağlıklı gönüllülere göre daha fazla olduğu saptanmıştır. Bu açıdan, gelecek çalışmaların büyük örneklem sayısı ve boylamsal teknik ile çalışılması daha anlamlı veriler sunabilecektir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study of thesis aims to comparatively investigate the saccadic and cognitive impairments observed in patients diagnosed with the Mild Cognitive Impairment (MCI) and healthy controls Method: Study included 14 amnestic MCI, 8 non-amnestic MCI and 17 healthy controls. Neurocognitive battery and eye movement recordings are applied to all of the participants. Infrared technology is used in the eye movement recording. Velocity, latency and reaction time are recorded as the saccade paradigms of the eye. Results: Significant extension in prosaccade and antisaccade reaction times is observed in the amnestic MCI patients. After a paired comparison between groups for the saccadic velocity means, a significant difference couldn't be found either. For the antisaccade paradigm, the number of correct saccades are found significantly lower with the amnestic MCI patients. Significant differences are seen in neuropsychological test scores after an examination between groups. Similiarly, corelations are found with the paired comparison between groups in neuropsychological test and saccade values. Conclusion: Corelation between the eye movements of the MCI patients and cognitive functions is observed. In comparison to healthy controls, the higher impairment shown in the eye movements of MCI patients confirms the literature. In this aspect, a longitudinal study with a larger sample size may provide more significant results for future studies.