Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ndeki öğrencilerde kas iskelet sistemi ağrılarının varlığı ve etkileyen etmenler
The presence of musculoskeletal pain and influencing factors in students who are studying in Dokuz Eylul University, Faculty of Education
- Tez No: 466341
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Öğrencilerde kas iskelet sistemi ağrılarının varlığının ve etkileyen etmenlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel tipteki çalışmanın evrenini Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde ikinci sınıfta okuyan 1263 öğrenci oluşturmaktadır. En küçük örnek büyüklüğünün 249 olarak hesaplandığı çalışmada %10 yedek ile çalışmaya en az 274 kişi alınması hedeflenmiştir. Örneğe alınacak sınıfların belirlenmesinde basit rastgele sayılar tablosu kullanılmış ve Okul Öncesi Eğitim Anabilim Dalı, Matematik Anabilim Dalı ve Sosyal Bilgiler Anabilim Dalı çalışmaya alınmıştır. Öğrencilerin kas iskelet sistemi ağrılarına ilişkin veriler Genişletilmiş Nordic Kas İskelet Anketinden yararlanılarak oluşturulan bir anketle toplanmıştır. Bulgular: Katılımcılarda en sık sırt, bel ve boyun ağrıları görüldüğü saptanmıştır. Tıbbi yardım alanların çoğunlukla bel, sırt ve boyun ağrısı yaşayanlar olduğu belirlenmiştir. Çoğunlukla bel, boyun ve sırt ağrısı yaşayanlar günlük işlerini ve aktivitelerini yerine getiremediklerini belirtmiştir. Doktor, fizik tedavi uzmanı ve masöre başvurmanın en sık bel ağrısı yaşayanlarda gerçekleştiği belirlenmiştir. Bel, sırt ve boyun ağrısı yaşayanların çoğunlukla ilaç kullandıkları tespit edilmiştir. Günlük oturulan süre ve kilonun ağrı varlığını en çok etkileyen değişkenler olduğu saptanmıştır. Kadınların erkeklere göre ağrı yaşama olasılığının daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Hem okulda hem de okul dışında oturularak geçirilen süre artığında vücudun herhangi bir yerinde ağrı yaşama olasılığının arttığı saptanmıştır. Sonuç: Kas iskelet sistemi ağrıları, araştırmanın gerçekleştirildiği grupta sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. İleriki yaşantıda bu ağrıların daha büyük sıkıntılara yol açmaması için ergonomiye uygun tasarımlar ve fiziksel aktivitenin artırılması gibi önlemler alınabilir. Bu doğrultuda ağrının ilerlemeden önlenmesi söz konusu olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to determine the musculoskeletal system pains and factors that effecting to pain in students. Method: The study is cross-sectional. The Department of Elementary Education was selected from Dokuz Eylül University, Faculty of Education 2nd grade by simple random sampling method. To determine the sample, a number was given to the departments, Preschool Education, Mathematics and Social Sciences was selected by using simple random number table. 326 students in these departments have formed the study group. The data of musculoskeletal system pain of the students were collected by a questionnaire based on the Expanded Nordic Muscle Skeleton Survey. Results: It was found that participants had back, waist and neck pain most frequently. Mostly, people with back, waist and neck pain had medical treatment. People who suffer from back, neck and waist pain point out that they do not perform their daily activities. It was found that participants who attempt to phycian, physiotherapist and masseur had back pain commonly. It was found that most of the participants who have back, neck and wrist pain, use drugs. It was determined that daily sitting time and weight affect the presence of pain mostly. Women are more likely to experience pain than men. When the spending time in school and outside of the school increases, the posibility of experiencing pain also increases. Conclusion: Musculoskeletal pain is commonly experienced in the participants who accepted to join to study. In the future, to not living big pains according to musculoskeletal system, some preventions can be taken by ergonomic designs and increasing physical activity. So that the pain can be prevented from progressing.