Sistemik sklerozis hastalarında İnterlökin-37 serum düzeyi ve klinik bulgularla ilişkisi
Serum levels of Interlökin-37 in patients with systemic sclerosis and its' association with clinical parameters
  1. Tez No: 466362
  2. Yazar: TURĞUT BOZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ÇEVİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sistemik skleroz(SS,skleroderma) patogenezi deri ve/veya iç organ fibrozu, çeşitli otoantikorların üretimi ve vaskülopati olmak üzere üç temel özellikten oluşan bir konnektif doku hastalığıdır. Ancak spefisifik patolojik mekanizması tam olarak anlaşılamamıştır. İnterlökin-37(IL-37), IL-1 ailesinin yeni keşfedilen bir üyesi olup immün yanıtın doğal bir inhibitörü olarak tanımlanmıştır. IL-37 çeşitli inflamatuar hastalıklarla yakından ilişkilidir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar IL-37 ekspresyonunun Sistemik Lupus Eritematozus(SLE), Romatoid Artrit(RA) gibi otoimmün hastalıklarda anormal olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada amacımız; SS hastalarında serum IL-37 düzeylerini değerlendirmek ve IL-37'nin major klinik ve laboratuar bulgularla olan ilişkisini incelemekti. Çalışmaya 35 SS hastası ve 30 sağlıklı kontrol alındı. Serum IL-37 düzeyleri enzyme-linked immunosorbent assay(ELİSA) ile ölçüldü. SS hastalarının major klinik ve laboratuar özellikleri de kaydedildi. Sonuçlar SS hastalarının serum IL-37 düzeylerinin kontrollerle karşılaştırıldığında daha düşük olduğunu gösterdi. Ancak bu, istatistiksel olarak anlamlı değildi(p=0,078). Korelasyon analizinde SS hastalarının serum IL-37 düzeyleri ile C3 düzeyi arasında negatif korelasyon olduğu saptandı(p=0,046). IL-37 ile diğer klinik ve laboratuar parametreleri arasında anlamlı ilişki bulunmadı. Sonuç olarak; IL-37 düzeyi, SS hastalarının serumlarında kontrollerle karşılaştırıldığında diğer otoimmün hastalıkların aksine düşüktü ve C3 düzeyi ile ters ilişkiliydi. SS'in etiyolojisi ve patogenezi halen çok merak edilen ve tam olarak aydınlatılamamış bir konudur. Bu durumun net ortaya konulabilmesi için gerek IL-37 gerekse diğer immünolojik belirteçleri içeren geniş populasyonlu gruplarla daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır. ANAHTAR KELİMELER, Sistemik skleroz, İnterlökin-37, kompleman, klinik bulgular, laboratuar bulguları
Özet (Çeviri)
Systemic sclerosis(SSc,scleroderma) is a connective tissue disease that pathogenesis is characterized by three hallmarks: fibrosis of the skin and/or internal organs, production of certain autoantibodies, and vasculopathy. But its specific pathological mechanism remains incompletely understood. Interleukin-37 (IL-37), a newly discovered member of the IL-1 family, has been identified as a natural inhibitor of immune responses. IL-37 is closely associated with several inflammatory diseases. Recently, studies have shown that expression of IL-37 was abnormal in autoimmune diseases, such as systemic lupus erythematosus(SLE), rheumatoid arthritis(RA). In this study, our aim was to evaluate the serum IL-37 levels in SSc patients and to investigate its association with major clinical and laboratory features. Thirty five SSc patients and thirty healthy controls were recruited. Serum IL-37 levels were assessed by enzyme-linked immunosorbent assay(ELISA). The major clinical and laboratory data of SSc patients were also recorded. The results showed that IL-37 level was lower in the serum of patients with SSc compared with controls. But this was not statistically significant(p=0,078). Correlation analysis revealed a negative correlation between serum IL-37 and C3 levels in SSc patients(p=0,046). No significant associations of IL-37 with other clinical and laboratory parameters were found. In conclusion, IL-37 level was lower in the serum of patients with SSc compared with controls; on the contrary other autoimmune diseases and it was associated negatively with C3 level. The etiology and pathogenesis of SSc is very curious and is not still clear. For understanding the pathogenetic mechanisms of the disease randomized studies with greater sample sizes are required for assessing both IL-37 and the other immunological markers. KEYWORDS, Systemic sclerosis, Interleukin-37, compleman, clinical parameters, laboratory parameters